Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | DataTraveler Kyson |
| Model | DTKN/64GB |
| Colour | Silver |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Capacity | 64 GB |
| Sequential Read Speed | Up to 200 MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 60 MB/s |
| Operating System Support | Windows 10, 8.1, 8 |
| Mac OS (v.10.10.x ) | |
| Linux (v. 2.6.x ) | |
| Chrome OS | |
| Operating Temperature | 0°C - 60°C |
| Storage Temperature | -20°C - 85°C |
| Dimensions | 39 x 12.6 x 4.9 mm |
| Weight | 4 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers









