Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kinston |
| Series | ValueRAM Series |
| Model | KVR56U46BD8K2-96 |
| Capacity | 96GB (2x48GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 5600 MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL46, 46-45-45 |
| Tested Voltage | 1.1V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A, On-Die DDR5 ECC |
| SPD Speed | 5600 MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Height | 31.25mm |
| Form Factor | UDIMM Desktop Memory Module, No heatspreader |
| Overclocking | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,799.00
Save: R 2,300!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,699.00
R9,399.00
Save: R 3,300!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,999.00
Save: R 700!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,699.00
R10,999.00
Save: R 1,700!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR10,499.00
R8,399.00
Save: R 2,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,499.00
R20,999.00
Save: R 3,500!





