Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston |
| Series | A400 Series |
| Model | SA400S37/480G |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 3.0 6Gbps |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 500MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 450MB/s |
| 4K Random Read IOPs | N/A |
| 4K Random Write IOPs | N/A |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 160TBW |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 2.0 million hours |
| General | |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Dimensions | 100.45 x 69.85 x 7.0mm (L x W x H) |
| Weight | 41 grams |
| Software | Kingston SSD Manager |
| Feature Support | Native TRIM & NCQ Command Queuing |
| SLC Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Crucial CT500BX500SSD1 BX500 500GB 2.5" 7.0mm SATA 3.0 6Gb/s Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,349.00
Save: R 850!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!


