Customers Who Viewed This Product Purchased
SanDisk SDSSDE81-2T00-G25 Extreme PRO V2 2TB USB 3.2 Gen 2x2 20GB...
In stock with WootwareR6,599.00
R5,499.00
Save: R 1,100!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | LaCie |
| Series | 2big Dock |
| Model | STGB28000400 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 28TB |
| Included Drives | 2x 14 TB SATA III 3.5" HDD |
| RAID | Yes |
| RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| JBOD | |
| RAID Configuration | Preconfigured in RAID 0 |
| Performance | |
| Transfer Rate (RAID 0) | 550 MB/s |
| Connectivity | |
| Thunderbolt Ports | 2x USB Thunderbolt 3 Type-C (40 Gb/s) |
| USB Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Display Output | 1x DisplayPort 1.2 |
| Media Card Slots | SD/SDHC/SDXC SD Card Slot |
| CFexpress Slot | |
| CFast 2.0 Slot | |
| Software & OS | |
| OS Compatibility | Windows 10 or Later |
| macOS 10.12 or Later | |
| Default OS Support | macOS |
| Security | |
| Security Slot | Kensington Security Slot |
| Power | |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 60 / 50 Hz |
| Power Supply | 1x 60 W |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 5 to 40°C at 10 to 60% Humidity |
| Storage Temperature | -20 to 60°C at 5 to 85% Humidity |
| Design | |
| Cooling | 1x Fan |
| Dimensions | 216.9 x 118 x 93.3 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!








