Features 



Product Description
Additional Information
Reviews (0)




| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | Ideapad 110 |
| Model | 110-15ISK | Processor |
| Model | Core i5-6200U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.30 GHz |
| Boost Clock | 2.80 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 3 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm | Memory |
| Total Installed | 8 GB (4GB On-board, 1x 4GB Module) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Maximum Capacity | 8 GB | Graphics |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 520 | Display |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | HD LED-Backlit |
| Native Resolution | 1366 x 768 | Storage |
| Installed | 1x 1TB Hard Drive | Input / Output |
| Ports | 1x USB 3.0 | 1x USB 2.0 | 1x HDMI | 1x RJ45 LAN | 1x 3.5mm Combo Audio Jack | 4-in-1 Card Reader | Communications |
| Network | Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Wi-Fi | 802.11ac (Dual Band WiFi) |
| Bluetooth | Yes, v4.1 | Integrated Input Devices |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad | General |
| Webcam | 0.3 MP with Analog Microphone |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Up to 4 Hours |
| Dimensions (WxDxH) | 377 x 264 x 22.9 mm |
| Weight | Starting at 2.3 kg | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |