Features 



Product Description
Additional Information
Reviews (0)




| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad Legion Y520 |
| Model | 80WK00KRSA | Processor |
| Model | i5-7300HQ Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.50 GHz |
| Boost Clock | 3.50 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 6 MB |
| Lithography | 14 nm | Memory |
| Total Installed | 16 GB (2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz |
| Maximum Capacity | 16 GB (2x Slots Total) | Graphics |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB | Display |
| Size | 15.6" |
| Panel type | Full HD IPS LED Backlit |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 | Storage |
| Installed | 1x 1TB 5400 RPM 2.5" HDD | Input / Output |
| Ports | 1x USB 3.0 Type-C | 2x USB 3.0 Type-A | 1x USB 2.0 | 1x HDMI | 1x Audio Jack | 1x Microphone Jack | 1x RJ45 LAN | 1x SD Card Reader (SD, SDHC, SDXC, MMC) | Communications |
| Network | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Wi-Fi | 802.11ac Wi-Fi |
| Bluetooth | v4.1 | Integrated Input Devices |
| Keyboard | Illluminated Chiclet Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad | General |
| Webcam | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Security | Security Lock Slot |
| Battery | 3-Cell Lithium Polymer |
| Power Supply | 135W AC Adapter |
| Dimensions (WxDxH) | 380 x 265 x 26 mm |
| Weight | 6.93 kg | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |