Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS FA506NCG-78512B0W TUF Gaming A15 AMD Ryzen 7 7445HS 4.70GHz ...
In stock with WootwareR18,499.00
R12,799.00
Save: R 5,700!
Lenovo 83JG001CSA LOQ 15AHP10 AMD Ryzen 7 250 5.10GHz 8-Core 15.6...
In stock with WootwareR34,499.00
R25,999.00
Save: R 8,500!
Acer NX.BFQEA.002 TravelMate P2 16 AMD Ryzen 7 PRO 7735U 4.75GHz ...
In stock with SupplierR18,875.00
ASUS FA608UH-732512G0X TUF Gaming A16 AMD Ryzen 7 260 5.1GHz 8-Co...
In stock with SupplierR31,968.00
Lenovo 83J20048SA IdeaPad Slim 5 G10 AMD Ryzen 7 7735HS 4.75Ghz 8...
In stock with SupplierR14,331.00
ASUS M1605NAQ-716512S0W Vivobook 16 AMD Ryzen 7 170 4.75GHz 8-Cor...
In stock with SupplierR13,999.00
Acer NH.QPEEA.005 Nitro V 15 AMD Ryzen 7 7735HS 4.75Ghz 8-Core 15...
In stock with SupplierR18,584.00
Lenovo 82XM009DSA IdeaPad Slim 3 15ABR8 AMD Ryzen 7 7730U 4.50Ghz...
In stock with SupplierR13,396.00
Dell PV14255_HWK_550 Pro 14 Essential AMD Ryzen 7 250 5.1GHz 8-Co...
In stock with SupplierR16,399.00
[RECERTIFIED] WootBook Y15 AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz Boost 8-Cor...
In stock with WootwareR15,599.00
R12,499.00
Save: R 3,100!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad L340-15API |
| Model | 81LW00H3SA |
| Processor | |
| Model | Ryzen 7 3700U |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Base Clock | 2.3GHz |
| Boost Clock | 4.0GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 6MB |
| Lithography | 12nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB |
| 4GB Soldered 4GB SO-DIMM | |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MHz |
| Memory Slots | 1x Memory Soldered, 1x DDR4 SO-DIMM Slot, Dual-Channel Capable |
| One DDR4 SO-DIMM Slot | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | AMD Radeon RX Vega 10 Graphics |
| Display | |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | TN, 220nits, Anti-glare |
| Native Resolution | Full HD(1920x1080) |
| Storage | |
| Installed | 2TB 2.5" 5400rpm HDD |
| Supported | Up to 2x Drives, 1x 2.5" HDD 1x M.2 2242 SSD or 1x 2.5" HDD 1x 2.5" SSD |
| 2.5" HDD up to 2TB | |
| M.2 2280 SSD up to 512GB | |
| M.2 2242 SSD up to 512GB | |
| 2.5" SSD up to 256GB | |
| Input / Output | |
| Ports | 1x power connector |
| 1x Ethernet (RJ-45) | |
| 1x USB-C 3.1 Gen 1 | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 2x USB 3.1 Gen 1 | |
| 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| Audio | High Definition (HD) Audio |
| Stereo Speakers, 1.5W x2, Dolby Audio | |
| Communications | |
| Ethernet | 100/1000M Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ac, 1x1 |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Non-Backlit, English |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | HD 720p with Privacy Shutter |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Battery | Integrated 36Wh |
| Dimensions | 363mm x 254.6mm x 22.9mm |
| Weight | 2.2Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ADATA AD5S560016G-S Premier 16GB (1x16GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,299.00
Save: R 800!
Kingston KCP556SS8-16 16GB(1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
In stock with WootwareR5,099.00
R4,699.00
Save: R 400!
ASUS G615JMR-I93210G0W ROG Strix G16 Intel Core i9 14900HX 5.8GHz...
In stock with SupplierR46,999.00
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Kingston KF556S40iBK2-64 Fury Impact 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with SupplierR20,291.00
TeamGroup TM8FFE002T0C129 T-FORCE G50 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NV...
Contact for AvailabilityR8,399.00
R5,999.00
Save: R 2,400!
WootPack Pro 16" Premium Waterproof Black Laptop Backpack
In stock with WootwareR1,099.00
R599.00
Save: R 500!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
Kingston KCP556SD8-32 ValueRAM 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V ...
In stock with WootwareR10,099.00
R8,199.00
Save: R 1,900!
KOORUI E1511A Business 15.6" Full HD (1920x1080) IPS Anti-Glare 6...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,499.00
Save: R 800!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!









![[RECERTIFIED] WootBook Y15 AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz Boost 8-Cor...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/w/o/wootbook-y16-wqxga-01_3.jpg)














