Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | C920s PRO |
| Model | 960-001252 |
| Colour | Black |
| Technical Specifications | |
| Video Resolution | 1080p/30 fps, 720p/30 fps |
| Camera Mega Pixel | 3 |
| Focus Type | Autofocus |
| Lens Type | Glass |
| Built-in Mic | Stereo |
| Mic Range | Up to 1 m |
| Field of View | 78° |
| Digital Zoom | 1.2x |
| Compatibility and Connectivity | |
| Compatible OS | Windows 8 or later |
| macOS 10.10 or later | |
| ChromeOS | |
| Connectivity | USB-A port |
| Physical Dimensions | |
| Cable Length | 1.5 m |
| Dimensions (H x W x D) | 43.3 mm x 94 mm x 71 mm |
| Weight | 162 g |
| Mounting | Tripod-ready universal mounting clip |
| Additional Features and Inclusions | |
| Additional Features | Privacy shutter |
| HD auto light correction | |
| In the Box | C920s with 1.5 m cable |
| Privacy shutter | |
| User documentation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
OBSBOT Meet 2 4K UltraHD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR3,449.00
R2,499.00
Save: R 950!
OBSBOT Meet SE Full HD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
OBSBOT Tiny 2 Lite 4K UltraHD AI-Powered PTZ Webcam
In stock with WootwareR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!
NearStream AW-V08AF 4K UHD(3840x2160) 30FPS Webcam
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
NearStream VM20 4K UHD(3840x2160) Wired Streaming Camera
In stock with WootwareR4,799.00
R4,499.00
Save: R 300!









