Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | BRIO 500 |
| Model | 960-001422 |
| Color | Graphite |
| Technical Specifications | |
| Resolution | Full HD 1080p @ 30FPS |
| Camera Megapixels | 4MP |
| Diagonal Field of View | 90°/78°/65° |
| Zoom | 4x Digital Zoom |
| Focus Type | Autofocus |
| Lens Type | Glass |
| Built-In Microphone Type | Stereo |
| Microphone Range | Up to 1.22 m |
| USB Connectivity | USB-C Plug-and-Play |
| Privacy Shutter | Integrated |
| Light Correction | RightLight 4 with HDR |
| Dimensions & Weight | |
| Mounting Clip Dimensions | 25mm x 45.8mm x 65.1mm |
| Mounting Clip Weight | 40 g (Including Removable Mount Adapter) |
| Webcam Dimensions | 31.5mm x 110mm x 31.5mm |
| Webcam + Mount Dimensions | 51.5mm x 110mm x 45mm |
| Webcam Weight | 121 g (Including Mount Clip & Cable) |
| General | |
| Cable Length | 1.5 m |
| Required | USB-C Port |
| Compatibility | Windows |
| macOS | |
| ChromeOS | |
| Certified For | Microsoft Teams |
| Zoom | |
| Google Meet | |
| Works With Chromebook | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Pricey, but worth it - Johan, 23 March 2025
This webcam is way better than what is on any of my laptops. Maybe does not compare to a DSLR or Mirrorless camera but work what I need it and the flexibility it gives me it will do very well. Picture quality is fantastic in my opinion, and love the fact that I can mount this on a mini tripod to have anywhere on my desk/
Category Bestsellers
OBSBOT Meet 2 4K UltraHD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR3,199.00
R2,299.00
Save: R 900!
OBSBOT Meet SE Full HD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
OBSBOT Tiny 2 Lite 4K UltraHD AI-Powered PTZ Webcam
In stock with WootwareR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!
NearStream AW-V08AF 4K UHD(3840x2160) 30FPS Webcam
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
NearStream VM20 4K UHD(3840x2160) Wired Streaming Camera
In stock with WootwareR4,799.00
R4,499.00
Save: R 300!









