Customers Who Viewed This Product Purchased
OBSBOT Meet SE Full HD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
OBSBOT Meet 2 4K UltraHD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR3,449.00
R2,499.00
Save: R 950!
OBSBOT Tiny 2 Lite 4K UltraHD AI-Powered PTZ Webcam
In stock with WootwareR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!
NearStream VM20 4K UHD(3840x2160) Wired Streaming Camera
In stock with WootwareR4,799.00
R3,999.00
Save: R 800!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | USB Webcams |
| Model | MX BRIO Graphite (960-001559) |
| Resolution Modes | UltraHD 4K 30fps |
| 1080P 60fps | |
| Diagonal Field of View | 90°/78°/65° |
| Sensor | 8.5MP Sony STARVIS |
| Zoom Lens | 4x optical glass zoom lens |
| Autofocus | Yes, responsive autofocus |
| Auto Light Correction | Yes, automatic lighting correction |
| Noise Cancelling Mic(s) | Long range pickup beamforming microphones support up to 1.2m distances |
| interface | USB 3.0 5Gbps Type-C to Type-C Cable |
| Cable Length | 1.5m |
| Tripod | 1/4" thread is compatible with most tripod stands |
| Stock stand is tilt & swivel adjustable | |
| Privacy Shutter | Yes |
| General | |
| Colour | Graphite |
| Secure Login | N/A |
| Supported Operating Systems | Windows 10 or later |
| macOS 10.15 or later | |
| ChromeOS (Basic support) | |
| Linux (Basic support) | |
| Supported Apps | Zoom, Teams, WebEx, Skype, FaceTime, Google Meet, Streamlabs, OBS |
| Software | Logi Options Software |
| Box Contents | MX Brio |
| Mount clip with removable adapter | |
| USB-C to C 3.0 cable | |
| User documentation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









