Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | J5Create |
| Series | 4K Ultra HD Desktop Webcam |
| Model | JVU430 |
| Hardware Specification | |
| Host Connector | USB-C / USB 2.0 Type-A |
| Image Sensor | 1/2.5” CMOS Sensor |
| Shutter | Electronic Rolling Shutter |
| Privacy Cover | Yes |
| Protocol | UVC 1.0/1.1/1.5 & UAC |
| Operating Voltage & Current | DC 5V/3500 mA ±15 mA |
| Mounting Style | Monitor clamp mount and tripod mount |
| LED Indicator | White/Green: Power on |
| Green/Red: In use | |
| Performance | |
| Effective Pixels | 3840(H) × 2160(V) |
| Megapixels | 8 |
| Output Format | MJPEG, YUV2 |
| Frame Rate | 2160P/ 1080P/ 720P/ 540P/ 480P/ 360P at 30FPS |
| 1078P/ 718P/ 538P/ 478P/ 358P at 60 FPS | |
| Display Output Supported Resolutions | |
| MJPEG | 3840 x 2160 |
| 2592 x 1944 | |
| 2560 x 1440 | |
| 2048 x 1536 | |
| 1920 x 1080 | |
| 1600 x 1200 | |
| 1280 x 960 / 720 / 718 | |
| 960 x 540 / 538 | |
| 848 x 480 / 478 | |
| 800 x 600 / 446 / 448 | |
| 640 x 480 / 360 / 358 | |
| 480 x 360 | |
| 424 x 240 / 238 | |
| 320 x 240 | |
| YUV2 | 848 x 480 / 478 |
| 800 x 600 / 448 / 446 | |
| 640 x 480 / 360 / 358 | |
| 480 x 360 | |
| 424 x 240 / 238 | |
| 320 x 240 | |
| Display FOV | 94° (Horizontal : 87°) |
| Maximum Display Refresh Rate | 60 Hz |
| Microphone | Dual High-fidelity Stereo Mic |
| Physical Specification | |
| Colour | Black and Silver |
| Enclosure Type | ABS (Housing)/PC (Panel)/optical plastic |
| Lens Kit | PC 30% GF (Housing)/Glass COC (Lens) |
| Cable Length | 200 cm |
| Product Height | 6.46 cm |
| Product Width | 10.6 cm |
| Product Depth | 6.36 cm |
| Product Weight | 215 g |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Storage Humidity | < 90% non-condensing |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Operating Humidity | < 90% non-condensing |
| Package Contents | 1x JVU430 USB 4K Ultra HD Webcam |
| 1x Quick Installation Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
OBSBOT Meet 2 4K UltraHD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR3,199.00
R2,299.00
Save: R 900!
OBSBOT Meet SE Full HD AI-Powered Space Grey Webcam
In stock with WootwareR1,999.00
R1,499.00
Save: R 500!
NearStream AW-V08AF 4K UHD(3840x2160) 30FPS Webcam
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
OBSBOT Tiny 2 Lite 4K UltraHD AI-Powered PTZ Webcam
In stock with WootwareR4,199.00
R2,999.00
Save: R 1,200!
NearStream VM20 4K UHD(3840x2160) Wired Streaming Camera
In stock with WootwareR4,799.00
R4,499.00
Save: R 300!









