Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Logitech |
| Series | Calling Headsets |
| Model | H340 Calling Headset (981-000803) |
| Connectivity | USB 2.0 Type-A |
| Microphone | |
| Type | Bidirectional microphone with noise-canceling technology |
| Frequency Response | 100~16 kHz |
| Microphone Sensitivity | -42 dBV/Pa /- 3 dB |
| Speakers | |
| Frequency response | 20Hz - 20KHz |
| Driver Size | 30mm, Neodymium |
| Driver Impedence | 32 Ω Ohm |
| Speaker Sensitivity | 115 dB ±3 dB |
| Power | USB 2.0 Bus Powered |
| General | |
| Compatibility | Works with common calling applications across almost all platforms and operating systems |
| Supports Windows, macOS, iPadOS, Android, ChromeOS via USB | |
| Dimensions | 160 x 175 x 60mm (H x W x D) |
| Weight | 100 grams |
| Colour | Black |
| Cable Length | 1.8 metres |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!









