| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | V9 Pro |
| Model | HW-V9-5 |
| Headset | |
| Frequency Response | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Impedance | 32Ω ±15% |
| Drivers | 53mm Neodymium Drivers |
| Bio-Cellulose Diaphragm Driver | |
| Surround Sound | 7.1 Surround Sound |
| Microphone | |
| Frequency Response | 100Hz - 8,000Hz |
| Sensitivity | -38±3dB@1KHz |
| Features | AI Noise-Canceling Microphone with 360° Voice Pickup |
| General | |
| Colour | Icy White |
| Connectivity | Bluetooth |
| 2.4GHz Wireless | |
| Wired | |
| Weight | 275g (Excluding Microphone & Receiver) |
| Supported Platforms | PC |
| Laptop | |
| Switch | |
| PS5 / PS4 | |
| Mobile Phone | |
| Tablet | |
| Modes | Game Mode 1 |
| Game Mode 2 | |
| Music Mode | |
| Features | Custom EQ Adjustment |
| 7.1 surround sound | |
| Microphone Enhancement/Noise Reduction | |
| Voice Modulation | |
| Transmission Distance | Bluetooth Mode: Approximately 40 meters |
| 2.4Ghz Wireless Mode: Approximately 15 meters | |
| Wireless Technology | MCHOSE TOPSPEED Wireless Technology |
| Battery Life | 250 Hours - 2.4GHz/BT Mode |
| Battery | 2000mAh |
| Ear Cups | Breathable Memory Foam |
| Skin-Friendly Protein Leather | |
| Headband | Ultra-light Aluminum Alloy Headband Frame |
| Chip | C-Media Sound Card Chip |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Headset - Tanya, 8 April 2026
I am the mom of a serious gamer, who likes good equipment, which I can no longer afford. I treated him to an expensive headset for Christmas, which he used for one day and asked me to return them. I bought this headset based entirely on the review's. My son is so happy with them, Sooo happy that I immediately ordered another set to hide in my cupboard.
- Unexpectedly AMAZING! - Cameron , 13 February 2026
I got this to replace my wired headsets and was obviously sceptical that going from wired to wireless would leave me with a lack of power.
But when I started using them, man was I wrong.
The Mchose V9 Pro Wireless is great.
Leather pads feel real premium and the weight is litter than my wired pair.
Plus they are able to do wired mode if I tire of the wireless.
Sound is great. not to basses with those 53MM drivers its clear and works well.
Overall. If you want a headset that does what you expect, Mchose V9 Pro wireless is something to give a decent look over. - Just Buy Them - Leendert, 14 October 2025
They are extremely good value for money, i have never owned a clearer mic on a headset than the mchose ones.
I have owned steelseries arctis 7 / nova 7 / corsair virtuoso etc. Mchose mic just blows them all away. Battery life is extremely long, while headset is super light weight. Can't fault the audio either, and its got the same comfort that my old hyperx alpha had.
I would choose this headset over all my previous gaming headsets every time even if they where the same price bracket. But these ones are 1/3 of the price. Doesn't make sense, just buy it.
The dongle can even transform from normal usb into a smaller usb-c one and the software is also really good.
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!









