Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lorgar |
| Series | KAYA 460 |
| Model | LRG-GHS460 |
| Audio System Type | Headset |
| Connectivity Technology | Wired |
| Form Factor | Full Size (over-ear) |
| Driver Diameter | 40 mm |
| Mount Type | Head-band |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Sensitivity | 125 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphones Technology | Dynamic |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| System Components | 2 Speakers |
| Microphone Form Factor | Retractable |
| Microphone Features | Noise Cancelling |
| Features | RGB Backlight |
| Included Accessories | Quick Start Guide |
| Keychain | |
| Dimensions | Width: 192 mm, Height: 184.7 mm, Depth: 88 mm |
| Nominal Weight | 0.329 kg |
| Cable Length | 2 m |
| Software Included | Lorgar Platform |
| External Color | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Loving these! - Warren, 28 July 2025
Comfy ear cushions is what I needed and the Lorgar KAYA 460 is exemplary in it! Plus it comes with customizable ARGB, crisp sound for those ambient horror games, a retractable mic and that face on the cups can be shown off as if you're wearing Alienware's little brother :) No regret buying this
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR6,999.00
R4,499.00
Save: R 2,500!









