Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MAXSUN |
| Series | Arc Pro Graphics Series |
| Model | Arc B60 Pro Dual 48G Turbo (ARC-PRO-B60-TURBO) |
| Chipset | |
| GPU | Arc B60 x2 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 5.0 x8/x8 (x16 Physical) |
| Game Clock | N/A |
| Boost Clock | Up to 2400 MHz |
| Xe-Cores | 20 Xe2 Cores |
| Render Slices | 5x slices |
| Ray Tracing Units | 20x second-generation RT units |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 160 engines |
| Xe Vector Engines | 160 engines |
| Lithography Type | TSMC N5 Process |
| GPU Architecture | Intel Battlemage / Battlematrix |
| Memory (Per GPU) | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Bandwidth | 465 GB/s |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| Variable Rate Shading (VRS) | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| AI Frameworks Supported | Native PyTorch, IPEX-LLM, vLLM, ISV-Certified |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1 (UHBR20) Ports |
| 2x HDMI 2.1a (FRL 80Gbps) Ports | |
| Multi-Monitor Support | 4x Simultaneous (2x direct per GPU) |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@ 60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Deep Link Hyper Compute | |
| Intel Deep Link Hyper Encode | |
| Intel Deep Link Stream Assist | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe HPG Microarchitecture | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| TBP | 400W (200W per GPU) |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12V-2x6 PCIe 5.1 Connector |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual-Slot |
| Dimensions | 300 x 110 x 40mm (L x W x H) |
| System Requirements | Primary PCIe Slot supporting Bifurcation into x8/x8 lanes |
| Intel ARC GPUs require a motherboard with Resizable BAR (ReBAR) support | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great card for a great price - Deeman, 6 April 2026
I've had this card for a few months now, and it's been quite effective. The software stack isn't as mature as Nvidia or Radeon, but it works well enough to run 70B models comfortability with in its budget. SR-IOV works flawlessly, and there isn't anything else on the market that matches this at this price. It's pretty niche, but I am glad we have options at least.
Category Bestsellers
MAXSUN Arc B60 Pro Dual 48G Turbo ARC-PRO-B60-TURBO 48GB GDDR6 38...
Special order itemR34,999.00
R30,499.00
Save: R 4,500!
Customers Who Bought This Also Bought
Crucial CP2K32G64C40U5B Pro Overclocking 64GB(2x32GB) DDR5-6400MH...
Contact for AvailabilityR13,599.00
Cooler Master MPW-C001-AFAG-BEU ELITE Gold 1200 1200W 80 Plus Gol...
Contact for AvailabilityR2,899.00
R2,499.00
Save: R 400!
Corsair CC-9011321-WW AIR 5400 LX-R iCUE LINK ARGB Tempered Glass...
Contact for AvailabilityR5,289.00
ASUS PROART X870E-CREATOR WIFI AMD X870E Ryzen Socket AM5 ATX Des...
In stock with SupplierR11,299.00
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!







