Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,599.00
Save: R 850!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Womier SK75 75% RGB POM Mint Blizzard Switch Black Wireless Mecha...
In stock with WootwareR2,249.00
R1,699.00
Save: R 550!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | G75 Pro (G75-9A) |
| Switch | |
| Switch Type | Matcha Latte V2 Kailh Housed, Hot-swappable Mechanical Switches |
| Key Feel | Linear, Smooth |
| Operating Force | 45 ±8gf |
| Pre-Travel | 2.0 ± 0.4mm |
| Total Travel | 3.6 ± 0.2mm |
| Features | POM Stem material |
| Factory-applied lubrication | |
| Pre-Bottom Out | |
| Focused tactile feedback | |
| Design | |
| Keyboard Form Factor | 75% Compact QWERTY layout |
| Lighting | South-Facing RGB LED lighting |
| Battery | |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Battery Capacity | 8000mAh |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PBT Double-shot Plastic, Cherry profile |
| Polling Rate | Standard USB Polling |
| Colour | Arctic Snow |
| Dimensions | 321.62mm x 139.48mm x 42.14mm |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great keeb - Luca, 23 September 2025
I am surprised how far pre-built mechanical keyboards have come, as this is a ton of keyboard for the price. Works flawlessly in wired and 2.4GHz mode so far. Love the colourway of the keycaps, they feel really thick and good quality. I think I would have preferred tactile switches over the linear matcha latte’s, but can’t fault them as they are super smooth, and the best thing is they are hot swappable so switching out would be a breeze especially with the included switch remover. The keyboard has a rather deep sound profile (thoccy) and is quite loud overall. I was worried about the productivity keys (Home, Pg Up etc) being right next to the arrow keys, but surprisingly easy to use and no mis-presses. Using for office work and coding, but would be happy gaming on it too. Only downside is the case is a bit difficult to disassemble, otherwise great product
- Sounds / Feels Great - Gonzalo, 2 August 2025
Great sounds and feeling 75% wireless keybaord. Very happy with the sound and how it feels, the software is pretty good and easy to use. I went for the web software instead of the app.
White is not quite my colour but I like the green. Being able to switch some keys to do volume, play/pause etc is very nice. I am using it for a media centre/console-like pc and the wireless and compact size is great.
Keycaps are not shine-through which I like more and good for using the keyboard in the dark. They do sounds great IMO, it is hotswappable so can customize should one want to. Out the box it is very nice, very pleased with the board.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









