Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | CPU Coolers |
| Model | HyperFlow 360 |
| CPU Socket (Intel) | LGA115X/1200/1700/20XX |
| CPU Socket (AMD) | AM3/AM4/AM5 |
| Tube Length | 400mm |
| Color | Black |
| Radiator Dimension | 397x120x27mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Pump Dimension | W68.8 X L68.8 X H53mm |
| Pump Speed | 3100RPM±10% |
| Pump Noise | 28dB(A) |
| Pump Connector | PWM 4Pin |
| Pump Rated Voltage | 12V DC |
| Pump Rated Current | 0.3A |
| Pump Power Consumption | 3.6W |
| Included Fans | 3pcs |
| Fan Dimension | 120×120×28mm |
| Fan Bearing Type | FDB |
| Fan Speed | 600-2100RPM±10% |
| Fan Air Flow | 76.2CFM |
| Fan Air Pressure | 3.81mmH2O |
| Fan Noise | 29.1dB(A) |
| Fan Rated Voltage | 12V DC |
| Fan Rated Current | 0.18A |
| Fan Power Consumption | 2.16W |
| Fan Connector | PWM 4Pin |
| Pump LED Type | ARGB |
| Pump LED Connector | 5V 3Pin |
| Pump LED Rated Current | 0.45A |
| Pump LED Power Consumption | 2.25W |
| Fan LED Type | ARGB |
| Fan LED Connector | 5V 3Pin |
| Fan LED Rated Current | 0.39A |
| Fan LED Power Consumption | 1.95W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX240 INF WHITE FX INF Series 240mm ARGB White Liquid ...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!









