Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MOZA |
| Series | R5 Bundle |
| R5 Direct Drive Wheel Base | |
| Platform | PC |
| Force Feedback Drive System | Direct Drive |
| Communication Method | Wired |
| Max Wheel Rotation | Limitless |
| Housing Material | Aviation Grade Aluminium Alloy |
| Colour | Black |
| Peak Torque | 5.5Nm |
| Peak Power | 84W |
| Input Voltage | 110V~220V AC - 12V DC |
| USB Refresh Rate | 1000Hz |
| Encoder Resolution | 32768 ppr (15-bits) |
| Indicator | Yes |
| App Functions | Supported |
| Quick Release | Supported |
| Connection Ports | Power, DC Input, Pedal, USB, Dash |
| Accessories | User manual, Warranty card, Power supply, USB cable, Toolkit |
| Mounting Method | Bottom mount (optional 40-66mm adapter plate) |
| Side Mount Option | With Optional Side Mount Bracket |
| Optional Features | Desk Clamp |
| Emergency Stop Switch | |
| Dimension | 174mm x 157mm x 124mm |
| Weight | 3.45Kg |
| ES Steering Wheel | |
| Grips | Microfiber Leather |
| Face Plate Material | Aluminium Alloy |
| Dial Material | Aluminium Alloy |
| Size | 11 Inches |
| Buttons | 22 |
| LED Lamp Beads | 10 |
| Features | Intelligent Telemetry |
| Fully Adjustable RPM Leds through MOZA Pit House | |
| Release Method | MOZA Quick Release |
| SR-P Lite Pedals | |
| Materials | High-strength Steel |
| Colour | Black |
| Brake Sensor | Angle Sensor (Lite Pedal) |
| Max Capacity | 100Kg |
| Sensors | Throttle Angle Sensor |
| Angle Sensor Resolution | 16-bit (65536ppr) |
| Pedal Spacing | Adjustable |
| Pedal Plate Height | Adjustable |
| Pedal Connection Port | USB |
| Pedal Travel Software Adjustment | Yes |
| Pedal Travel Reverse Function | Yes |
| Anti-Slipping Pad | Included |
| Dimensions | 410mm x 310mm x 170mm |
| Weight | 4.3Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- A lot of fun! - Anthony, 3 February 2025
This is a lot of fun! I'd recommend getting a cockpit too. The wheel has a lot of torque, and the pedals will slide without a rug.
For anyone looking to upgrade their racing game chops, I can highly recommend this product!
Category Bestsellers
ASUS GX501 ROG Raikiri II RGB Xbox Black Wireless Controller
In stock with WootwareR5,499.00
R4,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Raikiri Pro OLED RGB Multi-Platform Black Wireless Contr...
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
MOZA R5 Bundle Direct Drive Wheel Base With Standalone ES Steerin...
In stock with SupplierR11,899.00
Razer RZ06-05580200-R3G1 Raiju V3 Pro Multi-Platform White PS5 Co...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,399.00
Save: R 1,600!



