Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Raikiri Series |
| Model | ROG Raikiri II |
| Connectivity | USB Wired connection |
| Bluetooth 5.0 LE | |
| 2.4Ghz SpeedNova Wireless (dongle included) | |
| Multi-Function Buttons | Yes, 4x programmable rear buttons |
| Buttons | 4x Micro-Switch Action Buttons |
| Micro-Switch 8-way D-Pad | |
| Command Center Button, Library Button | |
| App Switching, Start/Select buttons | |
| Joysticks | Dual digital TMR joysticks with replaceable caps |
| Triggers | Precision TMR Triggers with customisable actuation points |
| Motors | Dual vibration motors |
| Audio Output | 3.5mm wired audio (Xbox, PC, Wired or Wireless) |
| Battery | |
| Battery Life | Up to 50 hours (lighting & vibration off) |
| Charging | USB 2.0 Type-C |
| Battery Type | Li-Ion integrated |
| RGB | ASUS ROG Logo with 16.7 million colours, user-customisable |
| General | |
| Compatibility | Windows 11 |
| Xbox Series X|S | |
| Xbox One | |
| Software | ASUS Armoury Crate |
| RGB | ASUS Aura RGB Sync |
| Weight | 0.345kg (including cable) |
| Dimensions | 155 x 105 x 65mm (W x H x D) |
| Colour | Black |
| Cable | 2.5m USB Type-C to Type-A Rubberised cable |
| Boxed Contents | 1x ROG Raikiri II XBOX wireless gamepad |
| 1x USB Type-C to Type-A cable | |
| 1x USB wireless dongle | |
| 1x Warranty book | |
| 1x Quick start guide | |
| 1x ROG sticker | |
| 2x high-profile thumbsticks | |
| 1x stand charger | |
| 1x stand holder set | |
| 1x case | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ASUS ROG Raikiri Pro OLED RGB Multi-Platform Black Wireless Contr...
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ASUS GX501 ROG Raikiri II RGB Xbox Black Wireless Controller
In stock with WootwareR5,499.00
R4,499.00
Save: R 1,000!
MOZA R5 Bundle Direct Drive Wheel Base With Standalone ES Steerin...
In stock with SupplierR11,899.00
Razer RZ06-05580200-R3G1 Raiju V3 Pro Multi-Platform White PS5 Co...
In stock with WootwareR6,999.00
R5,399.00
Save: R 1,600!









