Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Intel H110 Motherboards |
| Model | H110M-A PRO M2 |
| CPU | Supports 6th Gen Intel Core i3/i5/i7 Processors, and Intel Pentium and Celeron Processors for Socket LGA1151 *1 |
| Chipset | Intel H110 Chipset |
| Main Memory | 2x DDR4 Memory Slots, Support Up to 32GB |
| Supports DDR4 2133 MHz | |
| Dual Channel Memory Architecture | |
| Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) *2 | |
| Slots | 1x PCIe 3.0 x16 Slot (Supports x16 Mode) |
| 2x PCIe 2.0 x1 Slots | |
| On-Board Graphics | 1x HDMI Port, Support a Maximum Resolution of 4096x2160@24Hz, 2560x1600@60Hz |
| 1x DVI-D Port, Support a Maximum Resolution of 1920x1200@60Hz | |
| Storage | Intel H110 Chipset |
| 4x SATA 6Gb/s Ports | |
| 1x M.2 Slot (Key M) *3 | |
| Supports Up to PCIe 2.0 x4 and SATA 6Gb/s | |
| Supports 2242/ 2260/ 2280 Storage Devices | |
| USB | Intel H110 Chipset: |
| 4x USB 3.1 Gen1 (SuperSpeed USB) Ports (2 Ports on the Back Panel, 2 Ports Available Through the Internal USB Connector) | |
| 6 x USB 2.0 (High-Speed USB) Ports (4 Ports on the Back Panel, 2 Ports Available Through the Internal USB Connector) | |
| Audio | Realtek ALC887 Codec |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| LAN | 1x Intel I219-V Gigabit LAN Controller |
| Back Panel I/O Ports | 1x PS/2 Keyboard/Mouse Combo Port |
| 4x USB 2.0 Ports | |
| 1x USB 3.1 Gen1 Type-A Port | |
| 1x USB 3.1 Gen1 Type-C Port | |
| 1x HDMI Port | |
| 1x DVI-D Port | |
| 1x LAN (RJ45) Port | |
| 3x Audio Jacks | |
| Internal I/O Connectors | 1x 24-pin ATX Main Power Connector |
| 1x 8-pin ATX 12V Power Connector | |
| 4x SATA 6Gb/s Connectors | |
| 1x USB 2.0 Connector (Supports Additional 2 USB 2.0 Ports) | |
| 1x USB 3.1 Gen1 Connector (Supports Additional 2 USB 3.1 Gen1 Ports) | |
| 1x 4-pin CPU Fan Connector | |
| 2x 4-pin System Fan Connectors | |
| 1x Front Panel Audio Connector | |
| 2x System Panel Connectors | |
| 1x TPM Module Connector | |
| 1x Chassis Intrusion Connector | |
| 1x Serial Port Connector | |
| 1x Clear CMOS Jumper | |
| Dimensions | 24.4 x 20.5 cm |
| Micro-ATX Form Factor | |
| Mounting | 6 Mounting Holes |
| Notes | *1 Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only. |
| *2 DDR4 2133 MHz and higher memory modules will only run at maximum of DDR4 2133 MHz on XMP mode due to Intel chipset limitation. | |
| *3 SATA4 port will be unavailable when installing the M.2 SATA module in M.2 slot. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!

