Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAESTRO Series |
| Model | MAESTRO 300 Black Wired |
| Colour | Black |
| Connectivity | USB 2.0 Type-C Wired (Power, Audio) |
| Headset | |
| Headset Sensitivity | 118.5 ±3dB |
| Speaker Impedance | 32 Ω |
| Drivers | 40 mm Neodymium drivers |
| HiFi DAC & AMP | N/A |
| Surround Sound | 7.1 virtual surround with Nahimic Audio |
| Microphone | |
| Frequency Response | 50 - 15,000 Hz |
| Sensitivity | -40 dB |
| Pick-Up-Pattern | Unidirectional, cardioid removable |
| Microphone Impedance | ≦ 2.2 KΩ |
| General | |
| Cables | 1.5m USB Type-C cable |
| Weight | 0.258kg (with microphone) |
| Dimensions | 197 x 165 x 84mm (H x W x D) |
| Software | MSI Center |
| Accessories | USB Type-C to Type-A Adapter |
| User Manual | |
| 2x Leatherette Earcups | |
| Supported Platforms | Windows PC |
| macOS | |
| Nintendo Switch | |
| iPadOS (USB-C iPads) | |
| iOS (USB-C iPhones) | |
| Android 10 & later | |
| PlayStation Consoles | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,199.00
Save: R 1,300!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R4,999.00
Save: R 2,200!









