Customers Who Viewed This Product Purchased
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Logitech 920-002562 MK120 Wired Black Keyboard and Mouse Combo
In stock with WootwareR349.00
R269.00
Save: R 80!
Logitech 920-003161 MK220 Cordless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR599.00
R399.00
Save: R 200!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Vigor |
| Model | VIGOR GK30 COMBO |
| VIGOR GK30 Keyboard | |
| Colour | White |
| Form | Mech membrane |
| Key Switch Type | Plunger switches |
| Key Switch Lifespan | 12 Million |
| N-Key Rollover | 6 Keys Rollover |
| 20 Keys Anti-ghosting | |
| Backlight | RGB MSI Mystic Light |
| Keyboard Features | Water repellent keyboard design |
| Mechanical-like plunger switches | |
| Stunning RGB lighting effects in 6 areas | |
| Increased stability with gaming base | |
| Control LED and media via hotkeys | |
| Clutch GM11 Mouse | |
| Colour | White |
| Sensor | PMW-3325 |
| Sensor Type | Optical |
| Buttons | 6 |
| Main Key Switches | Omron |
| Switch Life Span | 10 Million clicks |
| DPI Switch | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 5000 |
| LED Light | RGB Mystic Light |
| Mouse Features | Symmetrical mouse design |
| Stunning RGB lighting with over 7 lighting effects | |
| 5-level DPI sensor matches with 5 different colours | |
| General | |
| Cable Length | 1.8 m |
| Cable Connector | Gold-plated |
| Combo Features | Fine-tune detail settings with Dragon Center |
| Package Contents | 1x VIGOR GK30 Keyboard |
| 1x Clutch GM11 Mouse | |
| Product Dimensions | 438mm x 157mm x 38mm |
| Package Weight | 1303 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Aesthetically Pleasing - Natheer, 12 September 2022
A really good looking membrane keyboard with decent feel. The only issue I have is I downloaded the mystic light app but it does not pick up the keyboard or mouse. The rgb can however be changed on the devices itself but with limited options of course. Overall its a solid buy for an all white setup.









