| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mushkin |
| Series | Source 2 |
| Model | MKNSSDS2500GB |
| Physical | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 500 GB |
| Memory Components | 3D TLC |
| Interface | SATA III 6Gb/s |
| (Backwards Compatible with SATA 2.0 3Gb/s and SATA 1.0 1.5Gb/s.) | |
| Controller | Silicon Motion SM2259XT |
| Weight | 50g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 560 MB/s (Maximum) |
| Sequential Write Speed | Up to 510 MB/s (Maximum) |
| 4KB Random Read Speed | Up to 75,000 IOPS |
| 4KB Random Write Speed | Up to 75,000 IOPS |
| Seek Time | <0.1 ms |
| TBW | 300 |
| MTBF | 1,500,000 Hours |
| Features | MEDS (Mushkin Enhanced Data-Protection Suite) ensures valuable data is protected |
| StaticDataRefresh ensures data integrity | |
| SLC Caching accelerates burst performance | |
| Built-In LDPC ECC | |
| Device Sleep Mode (DEVSLP) Supported | |
| Supports Secure Erase | |
| TRIM Support (OS/Driver Support Required) | |
| High-Reliability 3D TLC NAND Flash | |
| S.M.A.R.T. Support | |
| User-Upgradeable Firmware | |
| Temperature Sensor | |
| General | |
| Power Consumption | 0.08 W (Idle) |
| 2 W (Active) | |
| Compliance | RoHS, FCC, CE |
| Dimensions | 100.45 x 69.85 x 7 mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Shock Resistance | 1500 G (Maximum) |
| Notes | Max sequential speeds and IOPS measured using CrystalDiskMark 6.0.2 x64 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good drive - works well. - Luke , 15 September 2025
I recently replaced an old HDD in a laptop with this SSD, and the difference has been night and day.
After cloning the data and rebooting, the system boot speed improved dramatically. Everyday performance feels snappier and far more responsive.
It really goes to show how much of an upgrade a solid-state drive can be — and when paired with an extra RAM module, the overall performance boost is well worth it. - Good SSD and reasonable too - Philasande, 6 June 2025
This is a reliable budget SSD that you want to give a shot. I replaced the HDD with the SSD in my Acer ES1-531 and the laptop's speed improved significantly.
- Mushkin 500gb SSD - Abdulkadir, 3 April 2024
Great quality. I purchased this as a secondary ssd for my PC. The first one, which is the 250gb version, is still going strong after five years. This will be a big upgrade if you are still using the old school HDD.
- Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB - Gift , 31 January 2024
I am impressed with the SSD, before I used to wait for minutes on the laptop to run programmes like Microsoft office, visual Studio Code or blender. Now everything runs smoothly and faster.
- Great Price! - Arno, 28 August 2023
So far the most affordable SSD I found and works great. Bought 2 of them.
Thank you Wootware. - Chalk and cheese - Aadil, 9 October 2022
I don't know how to put my experience into words. My ageing laptop now boots within seconds and not long dreary minutes anymore. SSDs should be standard in everything. Great product and great service.
- It's very spiccyyy - Abdul, 3 October 2022
My moms pc was being wack so i got this ssd and it's no longer wack, pc is much smoother and faster despite it being a 2nd gen i5 it's working beautifuly
- Awesome - Abdul, 25 May 2022
First experience with an SSD. Performance is brilliant. Just make sure to have expansion slots or bracket as it acted unstable without proper secure fitment.
- Awesome - Abdul, 19 May 2022
My first SSD. The speeds are ridiculous! Couldn't have asked for a better product. Acted a bit strange at first due to movement so an expansion slot would be recommended if needed.
- Good deal - Eugene, 18 May 2022
Happy with the drive for the money spent. A go to for 90% of the mainstream users.
- Mushkin SSD - Morné, 12 May 2022
Its on par with other SSD's on SATA. The price per capacity is very good as well. I have not used this make before, but have read its good. Lets see how long they last.
- Good SATA SSD - Pieter, 9 May 2022
This is a really good SATA SSD - affordable, but without sacrificing performance (at least as far as I can tell at this time).
I put this drive in an old system and it's breathed new life into it, without breaking the bank.
Well worth it if you are still running a mechanical drive - you will never look back. - value for money - Kifi, 14 April 2022
This ssd over performs on benchmarks
faster than my western digital green and my transcend ssd
ssd was purchased 11/04/22 and was delivered 12/04/22 the morning ( super fast delivery) , and packaging was secured with an insane amount of bubble wrap lol which i liked.
Overall im impressed with the ssd and service delivery.
Thank you WOOTWARE !!!
- Fast - Zayd, 4 January 2022
Even though the Wootware team pointed me to really useful resources on installing the SSD as a primary OS drive, my PC wasn't cooperating. But after a lot of googling, trial, and error, finally got this installed and working. Like a second lease of life for this laptop.
- Ssd - Cj, 29 December 2021
Dit was my heek eerste ssd en sal versekee weer een koop, my boot up time is 10s en shut down time net 4s my programe load baie vinninger.
Dankie an wootware an hul ongelooflike diens het die ssd die maandag bestel en het om die woensdag ontvang .
Dankie wootware jul sal verseker weer van my hoor en sal weer by julle koop - Bang for buck - Chad, 15 September 2021
This is the 2nd Mushkin SSD that I have used, and I am yet to encounter any issues with either of them! You really cannot go wrong with a 500gb SATA SSD at this price - makes the world of difference to upgrade from a mechanical drive to this one.
- A great SSD, actually - Marc, 16 August 2021
It seems this SSD is performing above its specs, with faster read/write speeds, and its operating temperature is noticeably lower than other 2.5" form factor SSD's I've used. Great buy.
- Marvelous - Nico, 17 June 2021
A no fuss and all the thrills SSD. My computer went from 2 minutes bootup to between 5 to 10 seconds...
The drive speeds up everything, it is obviously a budget minded drive, but nothing about the performance says budget. I took the plunge into this Helix and my gaming and productivity has increased by 1.5 times. Where things to 30 seconds too load things load from instantaneously to 10 seconds.
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!

