Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | StormX Series |
| Model | GeForce RTX 3050 StormX (NE63050018JE-1070F) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3050 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 1042 MHz |
| Boost Clock | Up to 1470 MHz |
| CUDA Cores | 2304 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 6GB |
| Memory Interface | 96-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 Port (Up to 8K @ 60Hz) |
| 1x DisplayPort 1.4a Port (Up to 8K @ 30Hz) | |
| 1x DVI-D Dual-Link Port (Up to 2048x1536 @ 72Hz) | |
| HDCP Support | HDCP 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 3x simultaneous |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | StormX Cooling Design |
| Bus Powered | |
| 0dB Technology | |
| ITX Friendly Compact Design | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 75W |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Connector | N/A, slot powered |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 162 x 117 x 40mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- The Most Phenomenal Low Budget GPU I Have Ever Seen!!! - HaydentheGAVIN, 22 October 2025
This GPU with my system was the best decision I ever made and it was thanks to Wootware (and ChatGPT did recommended me this GPU and luckily I found it on Wootware). This GPU plays all my games at 1080p with constant 60 FPS and its just really a work of art. Definitely not for high end systems of course but its very budget friendly and recommended for most systems looking for a powerful GPU. If you looking for PC components, buy from Wootware you wont regret it.
- Great card - Theon, 20 August 2025
This graphics card is an excellent option for budget builds. Its bus-powered design makes it especially convenient for systems with power supplies that lack external PCIe power connectors
- Good Product , Great Service - Adrian, 28 February 2025
Firstly, I must thank Wootware for their excellent customer service.
This card does what it's supposed to. Allan Wake 2, FF7 rebirth, etc. work flawlessly. For a budget card I highly recommend it. It might be a cut down 3050 8gb but at its price, I would recommend it as a budget build. - Amazing Card - Carel, 30 January 2025
For a budget Graphics card, the performance of this card is really good. I use it on a 55" 4k Screen & the resolution & fps is high. The images are crisp & clean.
- You get what you pay for - Christiaan, 4 September 2024
Everything is exactly as advertised if not better. Cooling is surprisingly effective, running at 54°C under 99% load for ~1 hour
- RTX and old systems. - Pieter, 12 June 2024
The card didn't work on my motherboard, because the PCI-Ex16 slot is version 1. I can confirm that it did work on a version 2 slot though. The 6GB version falls between the 1650 SUPER and the 1660 SUPER i.t.o. performance, with the 3050 8gb being more powerful than all of those. The 3050 6gb uses the least power of those four cards, only requiring a 300w (recommended) PSU. I only figured out afterwards that the latest GPU drivers aren't compatible with my motherboard, so I have to use version 528.49. Maybe the 3050 would have worked on the version 1 slot with this old driver, but I can't do that test now. It is a nice compact card that doesn't even need a power cable.
- The purchase was smooth and user friendly - Smiso, 18 March 2024
I ordered an RTX 3050 which was not availabe in other online sellers, and in no time I recieved my parcel, the courier was fast and early in the morning. Wootware gave me a tracking link. I would recommend it to anyone.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Crucial CP2K32G60C40U5W Pro Overclocking 64GB(2x32GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR13,992.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!

















