Customers Who Viewed This Product Purchased
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Palit Dual 30 Series |
| Model | RTX 3050 Dual(NE63050018P1-1070D) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3050 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x8 |
| Base Clock | 1552 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 1x DVI-D | |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| HDCP | v2.3 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | RGB Lighting |
| 0dB Technology | |
| Copper Base | |
| Palit DrMOS | |
| Metal Backplate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Package Contents | Palit GeForce RTX 3050 Dual |
| User Manual | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 115W |
| Power Connector | 1 x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 172mm x 120mm x 47mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- RTX 3060 8GB - Andrew, 16 June 2024
excellent entry gaming card in build and performance. Wootware warranty backing of 3yrs and you have a win
- RTX 3050 8GB - Hans-Jurgen, 13 June 2024
GPU was easy to install, great card in general, boosted my gaming exp quite a bit. Solid product. The order with Wootware was quick, easy and efficient. Well done, would rewcommend.
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,099.00
Save: R 2,600!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
Crucial CP2K32G60C40U5W Pro Overclocking 64GB(2x32GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR13,992.00
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR979.00
R829.00
Save: R 150!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!















