| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | Redragon Seyfert |
| Model | RD-GM100 |
| Colour | Black |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Stand | Rotatable |
| Shock Mount | |
| Folding Tripod Stand | |
| Connection | 1.8m AUX(3.5mm) Jack |
| Sensitivity | -30dB±3dB |
| Output Impedance | ≤2.2KΩ |
| Frequency Response | 50Hz-16kHz |
| Mic Unit | Omni Condenser |
| Operational Voltage | DC 1.5V |
| Package Contents | Redragon Seyfert Omnidirectional 3.5mm AUX Condenser Gaming Microphone |
| 1x Pop Filter | |
| 1x Tripod Stand | |
| 1x Shock Mount | |
| 1x User manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good for the price - Rhianne, 26 January 2024
It works well with clear audio and the aux input means no more random chipmunk-style voice recording problems like I had with my old USB mic.
Criticisms? It needs more mounting options. The tripod takes up some desk space and a c-clamp would be appreciated. But - it's built to a price and you get what you pay for. That said, the tripod is removable allowing you to mount it with a bolt, but that would require drilling into your desk or rolling some other solution. The microphone itself has no mounting options so you're forced to use the included stand body to hold it.
The extensible arm for the breath screen is, in my opinion, too long. It allows for a greater range of positioning but since the tripod design forces you to place the mic out of the way of your mouse area etc, it isn't very practical since you'd be forced to place the microphone in front of your chest for it to have any effect. The arm isn't removable either so if you don't want to use the screen you sit with a long pokey bit permanently fixed to the microphone. I just placed the microphone behind my monitor so I can't see it and it does the job.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Fifine T669 Pro 3 RGB Cardioid Condenser Microphone with Adjustab...
In stock with WootwareR1,999.00
R999.00
Save: R 1,000!
NearStream AM10X XLR/USB Boom Arm Supercardioid Boom Arm Dynamic ...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
NearStream AM25X XLR/USB Desk Stand Supercardioid Condenser Micro...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
NearStream AM20X XLR/USB Boom Arm Supercardioid Condenser Microph...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,499.00
Save: R 100!









