Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | K689 Wyvern |
| Model | RD-K689WBB-RGB |
| General | |
| Product Type | Wired Mechanical Keyboard |
| Layout | US QWERTY |
| Matrix | 108 Keys |
| Key Rollover | Full Anti-Ghosting |
| Extra Keys | 4 Hotkeys |
| Connectivity | Wired USB Type-C |
| Hot-Swappable | Yes |
| Switch Type | Linear Dragon Chant Switch |
| Keycap Material | PBT |
| Backlighting | RGB |
| Software Support | Yes |
| Adjustable Feet | Dual-Stage |
| Design | |
| Mounting | Gasket-Mounted |
| Sound Dampening | 5 Layers (3.5mm PO Foam, IXPE Switch Foam, Socket Foam, Silicone Gaskets) |
| Case Material | White/Black Plastic |
| Structure | Screwless with Precision-Locked Covers |
| Dimensions & Weight | |
| Size | 363.9mm × 133mm × 37mm |
| Weight | 750 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
Category Bestsellers
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
ASUS 90MP037A-BKUA01 X901 ROG STRIX SCOPE II 96 96% ROG Snow Line...
Stock Coming SoonR5,999.00
R3,499.00
Save: R 2,500!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR769.00
R599.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS X1504VA-I38512BL2W VivoBook 15 X1504 Intel Core i3-1315U 4.5...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,499.00
Save: R 4,000!










