Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Redragon |
| Series | K733 COVE |
| Model | RD-K733-RGB-WL |
| Key & Switch | |
| Keys | 22 Keys |
| Switch Type | Linear Dragon Chant Switches |
| Mount Structure | Gasket Mount Design |
| Noise Dampening | 5 |
| Display & Modes | |
| Display | Built-In Calculator Display |
| Modes | PC Mode |
| Calculator Mode | |
| Connectivity | |
| Connectivity Modes | Wired |
| Tri-Mode Wireless | |
| Wireless Modes | 2.4GHz |
| Bluetooth | |
| Polling Rate | 8,000 Hz |
| Cable Included | Braided USB Type-C Cable Included |
| General | |
| Lighting | RGB Backlit |
| Compatibility | Windows |
| macOS | |
| Product Dimensions | 165 x 98 x 38 mm |
| Product Weight | 230 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 18 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR769.00
R599.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
ASUS 90MP037A-BKUA01 X901 ROG STRIX SCOPE II 96 96% ROG Snow Line...
Stock Coming SoonR5,999.00
R3,499.00
Save: R 2,500!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
Stock Coming SoonR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!









