Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,299.00
Save: R 900!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Model | MZ-7KE512BW |
| Series | 850 PRO |
| Application | Client PCs |
| Capacity | 512 GB (1 GB = 1 Billionbyte by IDEMA) *Actual usable capacity may be less (due to formatting, partitioning, operating system, applications or otherwise) |
| Interface | SATA 6 Gb/s Interface, compatible with SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s interface |
| Dimension (WxHxD) | 100.00 x 69.85 x 6.80 mm Dimension |
| Weight | Max 66 g |
| Storage Memory | Samsung 32 layer 3D V-NAND |
| Controller | Samsung MEX Controller |
| Cache Memory | Samsung Low Power DDR2 SDRAM | Special Feature |
| TRIM Support | TRIM Supported |
| S.M.A.R.T Support | S.M.A.R.T Supported |
| GC (Garbage Collection) | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256 bit Encryption (Class 0) , TCG/Opal, IEEE1667 (Encrypted drive) |
| WWN Support | World Wide Name supported |
| Device Sleep Mode Support | Yes | Performance |
| Sequential Read | Up to 550 MB/sec Sequential Read * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Sequential Write | Up to 520 MB/sec Sequential Write * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 100,000 IOPS Random Read * Performance may vary based on system hardware & configuration |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 90,000 IOPS Random Write * Performance may vary based on system hardware & configuration | Environment |
| Average Power Consumption (system level) | *Average: 3.5 Watts *Maximum: 5.8 Watts (Burst mode) *Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Power consumption (Idle) | Max. 60 mWatts *Actual power consumption may vary depending on system hardware & configuration |
| Allowable Voltage | 5 V ± 5% Allowable voltage |
| Reliability (MTBF) | 2 Million Hours Reliability (MTBF) |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C Operating Temperature |
| Shock | 1,500 G & 0.5 ms (Half sine) | Accessories |
| Installation Kit | Not Available | Software |
| Management SW | Magician Software for SSD management | Warranty Information |
| Warranty | 10 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |

