Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,699.00
R2,149.00
Save: R 1,550!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,849.00
Save: R 850!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 980 |
| Model | MZ-V8V500BW |
| Capacity | 500GB |
| Interface | NVMe 1.4 |
| PCIe Gen 3.0 x4 | |
| Sequential Read Speed | Up to 3,100 MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 2,600 MB/s |
| Encryption | AES 256-bit Full Disk Encryption |
| TCG/Opal v2.0 | |
| Encrypted Drive (IEEE1667) | |
| Cache Memory | Host Memory Buffer (HMB) |
| TBW | Up to 300 Terabytes Written |
| Features | Intelligent TurboWrite technology |
| Nickel coated controller | |
| Smart thermal solution | |
| Trim support | |
| S.M.A.R.T. Support | |
| Auto Garbage Collection (GC) algorithm | |
| Device sleep mode supported | |
| Reliability | 1.5 Million hours reliability (MTBF) |
| Shock | 1,500G & 0.5ms (half sine) |
| Power Consumption | 4.3W (average, system level) |
| 45mW (maximum, idle) | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Dimensions | 80.15 x 2.38 x 22.15 mm (WxHxD) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty or 300 TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Wootware Intel Core i3-12100F Alder Lake Intel 600 Series Chipset Motherboard 8GB DDR4-3000MHz NVIDIA GeForce GTX 1650 500GB NVMe Windows 11 64-bit Desktop PC
From: R12,569.00
To: R23,869.00
Out of stock
- Exceptional Service - Zach, 27 March 2024
Absoulte fantastic experience buying an M.2 drive from Wootware! Stellar service from Craig Scholtz, went above and beyond. Drive works great - highly recommend!
- Stunning SSD - Robert, 28 March 2023
This drive is really fast and runs cool when stressed. I have a Samsung 960 EV and 980 EV pci3.0 running on an asus extension card. They both give in excess of 3100 Mbytes/sec rw. Their temperatures never go above 40°C even when gaming. They are also low power relative to mechanical drives. Excellent products. Also the service I get from Wootware is the best, and I have bought a lot of stuff from them.
- Quick SSD - Irshad Bassa, 13 September 2021
Easy to install SSD. Screws do not come with the drive so make sure you motherboard has the required M2 screw which my motherboard did have.
Really impressed by the quick and professional service provided by Wootware, will definitely buy again - Happy with Product not so happy with Courier - Chesnae, 7 June 2021
I am truly happy with the product and will be purchasing another on at the end of this month. Its easy to install and runs super fast, my only concern is the courier. Once again I received an SMS the morning of the delivery where they cancelled the address I provided and changed it to a different area. This is the third time this happened and the third time I'm complaining about it. I received my package all three times but surely this should be corrected by now.

