Customers Who Viewed This Product Purchased
Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | Galaxy Tab S9 FE |
| Model | SM-X516 |
| Processor | |
| Model | Exynos 1380 |
| Chipset Manufacturer | Samsung |
| Speed | 2.4GHz, 2GHz |
| Core Count | 8-Core |
| Display | |
| Size | 10.9" |
| Resolution | 2K(2304x1440) |
| Display Technology | TFT |
| Colour Depth | 16M |
| S Pen | |
| Supported | Yes |
| Camera | |
| Rear Camera - Resolution | 8.0 MP |
| Front Camera - Resolution | 12.0 MP |
| Rear Camera - Auto Focus | Yes |
| Max Video Recording Resolution | UHD 4K (3840 x 2160)@30fps |
| Storage & Memory | |
| Memory | 6GB |
| Storage | 128GB |
| External Storage Support | MicroSD (Up to 1TB) |
| Network & Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G LTE, 5G FDD Sub6, 5G TDD Sub6 |
| Connectivity | USB 2.0, GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS, USB Type-C |
| Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth v5.3 | |
| General | |
| OS | Android |
| Physical Specification | 165.8mm x 254.3mm x 6.5mm |
| Weight | 524g |
| Battery | 8000mAh, Non-Removable |
| Up to 18hrs Video Playback | |
| Video Playing Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Video Playing Resolution | UHD 4K (3840 x 2160)@30fps |
| Audio Playing Format | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Additional Features | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor |
| Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |





