Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | DiskStation NAS Series |
| Model | DiskStation DS124 |
| Platform | |
| CPU Model | Realtek RTD1619B |
| CPU Frequency | 1.7GHz |
| CPU Core Count | 4-Core |
| Memory | 1GB DDR4 non-ECC |
| Features | Hardware Encryption Engine |
| Storage | |
| Drive Bays | 1 |
| Compatible Drive Type (See All Supported Drives) | 3.5" SATA HDD |
| 2.5" SATA SSD (with optional 2.5" Disk Holder) | |
| External Ports | |
| RJ-45 1GbE LAN Port | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Notes | This device's 1GbE LAN ports have a maximum transmission unit (MTU) size of 1,500 bytes. |
| The USB 3.0 standard was renamed to USB 3.2 Gen 1 by the USB Implementers Forum (USB-IF) in 2019. | |
| Appearance | |
| Size | 166 mm x 71 mm x 224 mm |
| Weight | 0.7 kg |
| General | |
| System Fan | 60 mm x 60 mm x 1 pcs |
| Fan Speed Mode | Full-Speed Mode |
| Cool Mode | |
| Quiet Mode | |
| Low-power Mode | |
| Noise Level* | 19.0 dB(A) |
| Power Supply Unit / Adapter | 36 W |
| AC Input Power Voltage | 100V to 240V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 10.69 W (Access) |
| 3.44 W (HDD Hibernation) | |
| British Thermal Unit | 36.50 BTU/hr (Access) |
| 11.75 BTU/hr (HDD Hibernation) | |
| Certification | FCC |
| CE | |
| BSMI | |
| VCCI | |
| RCM | |
| UKCA | |
| EAC | |
| CCC | |
| KC | |
| Features | Brightness Adjustable Front LED Indicators |
| Power Recovery | |
| Scheduled Power On / Off | |
| Wake on LAN / WAN | |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-5°F to 140°F) |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Synology RackStation RS2423RP+II 12-Bay SATA 3 6.0Gbps AMD Ryzen ...
In stock with SupplierR65,242.00




