Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | DiskStation |
| Model | DS1823xs+ |
| CPU | Ryzen V1780B |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Frequency | 3.6GHz |
| Core Count | Quad-Core |
| Features | Hardware Encryption Engine (AES-NI) |
| 64-bit CPU Architecture | |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB(1x8GB) |
| Total Memory Slots | 2 (1x Occupied) |
| Maximum Memory Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Type | DDR4 ECC |
| Storage | |
| Drive Bays | 8 |
| Compatible Drive Type | 3.5" SATA HDD |
| 2.5" SATA SSD | |
| M.2 2280 NVMe SSD | |
| Feature | 2x M.2 NVMe SSD Slots |
| External Ports | |
| Ethernet | 2x RJ-45 1GbE LAN Ports (with Link Aggregation / Failover support) |
| 1x RJ-45 10GbE LAN Port | |
| 1x Out-of-Band Management LAN Port | |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 1 Ports |
| Other | 2x eSATA Port |
| File Systems | |
| Internal Drives | Btrfs |
| EXT4 | |
| External Drives | Btrfs |
| EXT4 | |
| EXT3 | |
| FAT | |
| NTFS | |
| HFS+ | |
| exFAT | |
| Appearance | |
| Dimensions | 166 mm x 343 mm x 243 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| General | |
| PCIe Expansion | 1x Gen3 x8 slot (x4 link) |
| System Fan | 120 mm x 120 mm x 2 pcs |
| Fan Speed Mode | Full-Speed Mode |
| Cool Mode | |
| Quiet Mode | |
| Noise Level | 23.6 dB(A) |
| Power Supply Unit / Adapter | 250 W |
| AC Input Power Voltage | 100V to 240V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 87.93 W (Access) |
| 28.37 W (HDD Hibernation) | |
| British Thermal Unit | 300.23 BTU/hr (Access) |
| 96.87 BTU/hr (HDD Hibernation) | |
| Features | Easy Replacement System Fan |
| Brightness Adjustable Front LED Indicators | |
| Power Recovery | |
| Scheduled Power On / Off | |
| Wake on LAN / WAN | |
| Certifications | FCC, CE, BSMI, VCCI, RCM, EAC, CCC, KC |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Synology DS425+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA Intel Celeron J4125 2...
In stock with SupplierR10,645.00
UGREEN 25899 NASync DXP6800 Pro 6-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-123...
In stock with SupplierR18,799.00
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,999.00
UGREEN 35127 NASync DXP8800 PLUS 8-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-12...
In stock with SupplierR22,766.00
Synology DS1825+ 8-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2GHz 4-Core 8...
In stock with SupplierR25,333.00
Synology DS725+ DiskStation 2-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen R1600 3.1GH...
In stock with SupplierR10,999.00
UGREEN 25892 NASync DXP480T Plus 4-Bay M.2 2280 PCIe NVMe Intel C...
In stock with SupplierR14,799.00









