





| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UGREEN |
| Series | NAS Series |
| Model | DXP4800 PLUS (35261) |
| Platform | |
| CPU Model | Intel Pentium Gold 8505 |
| CPU Frequency | 4.40Ghz |
| CPU Core Count | 5 cores, 6 threads |
| Memory | 8GB (1x8GB SO-DIMM) DDR5-4800 |
| Max Supported Memory | 64GB (2x32GB SO-DIMM) DDR5-4800 |
| 2x Memory Slots available for upgrades | |
| Expansion | N/A |
| Operating System/Firmware | UGOS Pro Operating System, with free system updates |
| Storage | |
| HDD | 4x 2.5" / 3.5" Combo SATA 3.0 6Gbps HDD Bays |
| SSD | 2x M.2 2280 PCIe Gen 4.0 NVMe Slots (Vacant, Storage or Cache Mode) |
| Maximum Internal Raw Capacity | 136TB (4x 30TB 2x 8TB) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port (Front) |
| 1x USB 10Gbps Type-A Port (Front) | |
| 1x SD 3.0 Card Slot Reader (Front) | |
| 1x USB 5Gbps Type-A Port (Rear) | |
| 1x HDMI 2.1 (TMDS) Port (Rear) | |
| 1x 10 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port (Rear) | |
| 1x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port (Rear) | |
| Storage Features | |
| SSD Trim Support | Yes, Supported |
| Disk Management | JBOD, Single, RAID 0, 1, 5, 6, 10 |
| Supported File Systems | EXT4, BTRFS for internal HDD |
| EXT2, EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, FAT16, XFS, Vfat, and BTRFS for external drives | |
| Supported Network File Services | File sharing across Windows, Mac, and Linux/UNIX with SMB/WebDAV |
| NFS version 3/4 services | |
| FTP, SFTP and TFTP protocols | |
| RSyNC Compatible | |
| General | |
| Dimensions | 177.8 x 177.8 x 256.54mm (H x W x D) |
| Colour | Black/Grey |
| Supported Client Operating Systems | Apple Mac OS 10.10 or later |
| Ubuntu 14.04, CentOS 7, RHEL 6.6, SUSE 12 or later Linux | |
| IBM AIX 7, Solaris 10 or later UNIX | |
| Microsoft Windows 7, 8, 10 and 11 | |
| Microsoft Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, and 2019 | |
| Supported Browsers | Apple Safari |
| Google Chrome | |
| Microsoft Edge | |
| Mozilla Firefox | |
| Software Features | Multi-device access via Web, PC, mobile, tablet, and TV |
| UGREENlink for fast, secure access with no extra configuration | |
| AI-powered media library with smart detection and categorization | |
| Video info editing and easy sharing via link creation | |
| Music Center with categorized classification and multi-terminal sync | |
| Virtualization with personalized VMs and customizable Docker containers | |
| Beginner-friendly UI with a simple control panel and comprehensive guide | |
| Support for 10 file formats and 5 file protocols | |
| Diverse app ecosystem including Sync, Backup, TextEdit, DLNA, VM, Docker | |
| Integrated universal search and Security Guard features | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Thumbs up for hardware - Lance, 18 November 2025
Got it with 4X EXOS 4TB drives, 32gb ram and a pair of NVMEs for caching. Ugreen OS is "ok" and simple for very basic requirements. Had hassles when I was testing performance tho and gave up trying to troubleshoot it... Installed Truenas scale (community edition) on a new nvme boot drive (replaced the original) and all troubles disappeared - excellent performance on default settings without any tinkering. Rumour is that there is a new upgraded version coming but honestly, I'd still buy this again for its simplicity of hardware vs building my own. 3* if using Ugreen OS, 5* for Truenas upgrade.
- Most excellent - Dawie, 2 October 2025
Very simple to configure and copy files around. It is a very practical NAS and good value for money. The UGreen OS is simple to use and lost of improvements have been made since first release.
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Synology DS425+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA Intel Celeron J4125 2...
In stock with SupplierR10,645.00
UGREEN 25899 NASync DXP6800 Pro 6-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-123...
In stock with SupplierR18,799.00
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,999.00
UGREEN 35127 NASync DXP8800 PLUS 8-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-12...
In stock with SupplierR22,766.00
Synology DS1825+ 8-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2GHz 4-Core 8...
In stock with SupplierR25,333.00
Synology DS725+ DiskStation 2-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen R1600 3.1GH...
In stock with SupplierR10,999.00
UGREEN 25892 NASync DXP480T Plus 4-Bay M.2 2280 PCIe NVMe Intel C...
In stock with SupplierR14,799.00
Seagate ST6000VN006 IronWolf 6TB 5400rpm SATA 6Gb/s 256MB Cache 3...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,999.00
Save: R 1,000!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Seagate ST12000VN0008 IronWolf 12TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,499.00
Save: R 1,500!
Seagate ST8000NT001 IronWolf Pro 8TB 7200rpm SATA 6Gb/s 256MB Cac...
In stock with WootwareR6,999.00
R6,499.00
Save: R 500!














