Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | DiskStation Series |
| Model | DiskStation DS1525 |
| Platform | |
| CPU Model | AMD Ryzen V1500B |
| CPU Frequency | 2.20Ghz |
| CPU Core Count | 4 cores, 4 threads |
| Memory | 8GB (1x8GB SO-DIMM) DDR4-ECC Unbuffered Memory |
| Supports Up to 32GB (2x16GB SO-DIMM) DDR4-3200 ECC Unbuffered Memory | |
| Expansion | 1x PCIe 3.0 x2 Single-Slot expansion port |
| Operating System/Firmware | Synology DSM Operating System, supported with free upgrades |
| Storage | |
| HDD | 5x 3.5" SATA 3.0 6Gbps HDD Bays |
| M.2 NVMe | 2x M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Drive Slots (Caching) |
| Storage Configuration | Up to 5x 20TB SATA 3.0 Hard Drives |
| Up to 2x 4TB M.2 2280 NVMe Drive Slots | |
| Supports volumes up to 108TB internally | |
| Connectivity | |
| Ports | 2x USB 5Gbps Type-A Ports |
| 2x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| 2x USB Type-C Ports (Expansion Unit Only) | |
| General | |
| Dimensions | 166 x 230 x 223mm (H x W x D) |
| Weight | 2.67kg |
| Colour | Black |
| AC Input | 100 V to 240 V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, single phase |
| Power Consumption | 44.56W (Access) |
| 13.63W (HDD Hibernation) | |
| Supported Platforms | VMware vSphere |
| Microsoft Hyper-V | |
| Windows (Desktop, Server) | |
| macOS | |
| Linux | |
| NetApp ONTAP | |
| Nutanix Files | |
| Microsoft 365 services (Local, Remote) | |
| Oracle Database | |
| Microsoft SQL server | |
| Package contents | Main Unit x1 |
| Accessory Pack x1 | |
| AC Power Cord x1 | |
| RJ-45 LAN Cable x2 | |
| AC Power Adapter x1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Synology DS425+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA Intel Celeron J4125 2...
In stock with SupplierR10,399.00
UGREEN 25899 NASync DXP6800 Pro 6-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-123...
In stock with SupplierR18,799.00
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,396.00
UGREEN 35127 NASync DXP8800 PLUS 8-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-12...
In stock with SupplierR22,766.00
Synology DS1825+ 8-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2GHz 4-Core 8...
In stock with SupplierR24,241.00
Synology DS725+ DiskStation 2-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen R1600 3.1GH...
In stock with SupplierR10,399.00
UGREEN 25892 NASync DXP480T Plus 4-Bay M.2 2280 PCIe NVMe Intel C...
In stock with SupplierR14,799.00









