Customers Who Viewed This Product Purchased
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Synology DS425+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA Intel Celeron J4125 2...
In stock with SupplierR10,399.00
UGREEN 25899 NASync DXP6800 Pro 6-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-123...
In stock with SupplierR18,799.00
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,396.00
UGREEN 35127 NASync DXP8800 PLUS 8-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-12...
In stock with SupplierR22,766.00
Synology DS1825+ 8-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2GHz 4-Core 8...
In stock with SupplierR24,241.00
Synology DS725+ DiskStation 2-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen R1600 3.1GH...
In stock with SupplierR10,399.00
UGREEN 25892 NASync DXP480T Plus 4-Bay M.2 2280 PCIe NVMe Intel C...
In stock with SupplierR14,799.00
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | DiskStation NAS Series |
| Model | DS423 DiskStation |
| Platform | |
| CPU Model | Realtek RTD1619B |
| CPU Frequency | 1.70GHz |
| CPU Core Count | 4-Core |
| Memory | 2GB (On-Board) DDR4-2666 |
| Max Supported Memory | 2GB (On-Board) DDR4-2666 |
| No Memory Slots available for upgrades | |
| Expansion | N/A |
| Operating System/Firmware | DSM 7.2 Operating System |
| Storage | |
| HDD | 4x 2.5" / 3.5" Combo SATA 3.0 6Gbps HDD Bays |
| Maximum Internal Raw Capacity | 108TB Single volume size |
| 80TB (20TB HDD X 4, Capacity may vary by RAID types) | |
| Connectivity | |
| Ports | 2x USB 5Gb/s Type-A Ports |
| 2x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| Storage Features | |
| SSD Trim Support | Yes, Supported |
| Disk Management | JBOD, Single, RAID 0, 1, 5, 6, 10 |
| Supported File Systems | EXT4, BTRFS for internal HDD |
| EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS , and exFAT for external drives | |
| Note: To use exFat in certain models you must purchase an exFAT driver license from License Center. | |
| Supported Network File Services | File sharing across Windows, Mac, and Linux/UNIX with SMB/AFP/NFS/FTP/WebDAV |
| Microsoft networking (CIFS/SMB) | |
| Apple networking (AFP) | |
| NFS version 3/4 services | |
| FTP, SFTP and TFTP protocols | |
| Windows Access Control List (ACL) Integration | |
| General | |
| Dimensions | 184 x 168 x 230mm (H x W x D) |
| Colour | Black |
| Supported Client Operating Systems | Apple Mac OS 10.10 or later |
| Ubuntu 14.04, CentOS 7, RHEL 6.6, SUSE 12 or later Linux | |
| IBM AIX 7, Solaris 10 or later UNIX | |
| Microsoft Windows 7, 8, 10 and 11 | |
| Microsoft Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, and 2019 | |
| Supported Browsers | Apple Safari |
| Google Chrome | |
| Microsoft Edge | |
| Mozilla Firefox | |
| Software Features | Synology Chat |
| Download Station | |
| SAN Manager | |
| Media Server | |
| Synology Photos | |
| Snapshot Replication | |
| Surveillance Station | |
| Synology Drive | |
| Synology Office | |
| Video Station | |
| VPN Server | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









