Customers Who Viewed This Product Purchased
UGREEN 35261 NASync DXP4800 PLUS 4-Bay 3.5" SATA Intel Pentium Go...
In stock with WootwareR13,999.00
R12,999.00
Save: R 1,000!
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Synology DS425+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA Intel Celeron J4125 2...
In stock with SupplierR10,645.00
UGREEN 25899 NASync DXP6800 Pro 6-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-123...
In stock with SupplierR18,799.00
Synology DS925+ DiskStation 4-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2G...
In stock with SupplierR13,999.00
UGREEN 35127 NASync DXP8800 PLUS 8-Bay 3.5" SATA Intel Core i5-12...
In stock with SupplierR22,766.00
Synology DS1825+ 8-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen V1500B 2.2GHz 4-Core 8...
In stock with SupplierR25,333.00
Synology DS725+ DiskStation 2-Bay 3.5" SATA AMD Ryzen R1600 3.1GH...
In stock with SupplierR10,999.00
UGREEN 25892 NASync DXP480T Plus 4-Bay M.2 2280 PCIe NVMe Intel C...
In stock with SupplierR14,799.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | DiskStation |
| Model | DS723+ |
| CPU | |
| Model | AMD Ryzen R1600 |
| Architecture | 64-bit |
| Frequency | 2.6GHz (Base Frequency) |
| 3.10GHz (Max Frequency) | |
| Cores | 2-Cores |
| Memory | |
| System Memory | 2GB(1x2GB) DDR4 ECC |
| Total Memory Slots | 2 (1x Occupied) |
| Maximum Memory Capacity | 32GB (2x 16GB) |
| Storage | |
| Drive Bays | 2 |
| Maximum Drive Bays with Expansion Unit | 7 (1x DX517) |
| M.2 Drive Slots | 2x NVMe M.2 Slots |
| Compatible Drive Types | 3.5" SATA HDD |
| 2.5" SATA SSD | |
| M.2 2280 NVMe SSD | |
| External Ports | |
| RJ-45 Gigabit LAN Port | 2x LAN Ports (with Link Aggregation / Failover support) |
| USB 3.0 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Port |
| Other | 1x eSATA Port |
| PCIe | |
| PCIe Expansion | 1x Gen 3 x2 Network Upgrade Slot |
| Appearance | |
| Dimensions | 166mm x 106mm x 223mm |
| Weight | 1.51Kg |
| General | |
| System Fan Size | 92mm x 92mm |
| Fan Speed Mode | Full-Speed Mode |
| Cool Mode | |
| Quiet Mode | |
| Noise Level | 20.7 dB(A) |
| Power Supply Unit / Adapter | 65 W |
| AC Input Power Voltage | 100V to 240V AC |
| Power Consumption | 21.07 W (Access) |
| 8.62 W (HDD Hibernation) | |
| Features | Scheduled Power On / Off |
| Wake on LAN / WAN | |
| Power Recovery | |
| Brightness Adjustable Front LED Indicators | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









