Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | Rackmount NAS |
| Model | RS822+ |
| CPU Specs | |
| CPU Model | AMD Ryzen V1500B |
| CPU Quantity | 1 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| CPU Frequency | 4-core 2.2 GHz |
| Feature | Hardware Encryption Engine (AES-NI) |
| Memory Specifications | |
| System Memory | 2 GB DDR4 ECC SODIMM |
| Memory Module Pre-installed | 2 GB (2 GB x 1) |
| Total Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Capacity | 32 GB (16 GB x 2) |
| Storage Specifications | |
| Drive Bays | 4 |
| Maximum Drive Bays with Expansion Unit | 8 (RX418 x 1) |
| Compatible Drive Type | 3.5" SATA HDD |
| 2.5" SATA SSD | |
| Hot Swappable Drive | Yes |
| External Ports | |
| RJ-45 1GbE LAN Port | 4 (with Link Aggregation / Failover support) |
| USB 3.2 Gen 1 Port* | 2 |
| eSATA Port | 1 |
| Notes | This device's 1GbE LAN ports have a maximum transmission unit (MTU) size of 1,500 bytes. |
| The USB 3.0 standard was renamed to USB 3.2 Gen 1 by the USB Implementers Forum (USB-IF) in 2019. | |
| PCIe Specifications | |
| PCIe Expansion | 1x Gen3 x8 slot (x4 link) |
| File System | |
| Internal Drives | Btrfs |
| EXT4 | |
| External Drives | Btrfs |
| EXT4 | |
| EXT3 | |
| FAT | |
| NTFS | |
| HFS+ | |
| exFAT | |
| Appearance | |
| Form Factor (RU) | 1U |
| Size (Height x Width x Depth) | 44 mm x 480 mm x 492.6 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Rack Installation Support* | 4-post 19" rack (Synology Rail Kit - RKM114/RKS-02) |
| Others | |
| System Fan | 40 mm x 40 mm x 3 pcs |
| Fan Speed Mode | Full-Speed Mode |
| Cool Mode | |
| Quiet Mode | |
| Noise Level | 27.4 dB(A) |
| Power Supply Unit / Adapter | 150W |
| AC Input Power Voltage | 100 V to 240 V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 47.69 W (Access) |
| 16.7 W (HDD Hibernation) | |
| British Thermal Unit | 162.83 BTU/hr (Access) |
| 57.02 BTU/hr (HDD Hibernation) | |
| Features | Power Recovery |
| Scheduled Power On / Off | |
| Wake on LAN / WAN | |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C to 35°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% RH |
| Certification | FCC, CE, BSMI, VCCI, RCM, UKCA, EAC, CCC, KC, UL |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers


