Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Crucial CT500BX500SSD1 BX500 500GB 2.5" 7.0mm SATA 3.0 6Gb/s Soli...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,349.00
Save: R 250!
Mushkin MKNSSDS2500GB Source 2 500GB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid St...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,699.00
Save: R 500!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Synology |
| Series | SAT5200 |
| Model | SAT5200-480G |
| Capacity | 480 GB |
| Interface | SATA 6.0 Gb/s |
| Form Factor | 2.5" |
| Performance | |
| Sequential Read (128KB, QD32) | Up to 530 MB/s |
| Sequential Write (128KB, QD32) | Up to 500 MB/s |
| Random Read (Max, IOPS), 4KB QD32 | Up to 95,000 IOPS |
| Random Write (Max, IOPS), 4KB QD32 | Up to 55,000 IOPS |
| Endurance/Reliability | |
| Total Bytes Written (TB) | 1145 |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 1.3 |
| Mean Time Between Failures (MTBF, Hours) | 1,500,000 Hours |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 Sector per 1017 bits Read |
| Power Management | |
| Supply Voltage | 5V (± 5%) |
| Active Read (Typ.) | 2.6 W |
| Active Write (Typ.) | 4.2 W |
| Idle | 1.4 W |
| General | |
| Operating Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Non-Operating Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Compliance | FCC, CE, BSMI, VCCI, RCM, KC, RoHS |
| Dimensions | 7 x 69.85 x 100 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |


