HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,699.00
R6,399.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | T-Force Delta RGB |
| Model | TF3D416G3200HC16CDC01 |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 16 GB (2x8GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| Tested Speed | 3200 MHz |
| Tested Latency | 16-18-18-38 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Heatspreader | Aluminium |
| Black with RGB LEDs | |
| Dimensions | 49 x 147 x 7 mm (HxLxW) |
| Features | Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready |
| Full range 120° Ultra-Wide-Angle lighting | |
| Built-in Force Flow RGB lighting effect | |
| Supports ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, ASRock Polychrome Sync, TT RGB Plus, Razer Chroma Software | |
| Energy-Saving Ultra-Low working voltage | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Went from 2666 to this 32000 - Lourens, 16 October 2021
Went from Corsair Vengeance 16GB 2666 Single channel to this kit 16 3200 Dual channel and it's actually a massive improvement Ryzen loves fast speed and dual channel ram
My PC Specs:
CPU: Ryzen 5 1600x
Ram: T-Force Delta RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3200MHz
GPU: GTX750Ti
SSD: 240GB
HDD: 4TB
PSU: 650w - TeamGroup Memory 8GB sticks - Morné, 5 May 2021
The RGB works with MSI Mystic Lights, The RGB is enough.
The memory operates at the rates timings and could be tweak if needed...but I prefer it stable at its rated speed of 3200MHz.
Great warranty, easy install, great performance...nothing more to add. Great product. - Great Ram - Bruce, 18 December 2020
Was not sure about the brand, but it does not disappoint. Great product, Great speeds and now that the 10M light colors are in check (lol) it looks nice too.
- Solid RAM good service - Antonio, 8 December 2020
Great Pair of affordable RAM sticks scored me an average extra 10 FPS with my Ryzen CPU, they detect in 95% of RGB Software. Very happy with my purchase thanks to wootware for the quick delivery & service.
- Colours! - Ashraf, 7 December 2020
At this price, these sticks are hard to beat. Was very easy to setup the XMP profile in the BIOS to get these running at the right speed. The built in RGB looks great and works with my ASRock mobo.
- Ram With Attitude - Rudi, 25 November 2020
Did a Build with a Asus Prime A320M-K , Ryzen 3200G, Radeon RX570XXX & a few other Goodies. No Rgb on Mb however got these to Sync Beautifully with Asus Armoury Crate. Got A new Case with Rgb Fans and this just looks amazing. Build for my Daughter and she Loves it !!!! Would suggest checking maximum ram spec on Cpu & Motherboard, as when i set it to 3200mhz i seem to have some boot Issues. Because Cpu can only Handle 2933MHZ. Set it to 3000Mhz and Sorted. Wesley, Christopher & Michael thx for changing the Ram to this i am very Satisfied and will continue to Support you Guys.
- Great Product - Ntladi, 28 October 2020
Works well so far with my Ryzen 5 1600 AF. The XMP profile works well with my mild overclock and the LEDs are reasonably bright. Overall, a very good product.
- Update on previous - Jacques, 10 September 2020
I have been running my system now for almost 2 weeks. The rgb effects a a little vit out of sync with each other, very difficult to control on gigabyte rgb fusion software. I also found a fee random crashes that have me suspecting that the ram could be the culprit, but take that with a grain of salt because I still need to do a few more tests to confirm if the ram is the cause. Other than that possibility of maybe having a faulty stick and sliggt compatibility issues with rgb fusion software, the Delta rgb is an excellent purchase and performs very well. A dream team with a Ryzen cpu
- Great ram - Jaco, 20 August 2020
This ram looks nice and performs well on my B450 Tomahawk max and ryzen 7 3700X, i gained like 15 frames more on my new ram, My previous ram were 16Gb Crucial ballistix 2400mhz
- Great product, great prices and epic service. - Weann, 13 August 2020
I highly recommend this product form TeamGroup but even more, i would like to take this time to appreciate the friendly/speedy service provided by the Wootware.
Blown away by the excellence of this website as well as the great product from TeamGroup.
Keep up the good work.
- Ram looks beautiful - Wesley, 4 August 2020
Very good service and they were very quick on delivery.. the ram looks beautiful and works 100% on my ryzen system. would recommend to buy from wootware.
- Fast delivery - Jacques, 15 July 2020
I purchased this ram a couple of weeks ago, along with the Ryzen 5 1600 (af). Waiting on a few more components to cimplete my build (first need the money to continue the build, but couldn't pass on these low prices). I have yet to test the ram, but the build quality looks great. Will update once I have gotten round to testing.
- Great ram with lekker speed. - Wessel, 29 June 2020
Great looking ram, works great. Happy overall.
If your motherboard like my Gigabyte Z390 Gaming SLI doesn't have RGB Fusion, just use the G.SKILL Trident Z Lighting Control software, it works great on these ram. - Brilliant RAM - Pollie Stander, 10 December 2019
Got Mine Yesterday. Amazing looking RAM and performs well past expectation. Ordering some more just because.

