Customers Who Viewed This Product Purchased
Alldocube T1038 iPlay 70SE Kids UNISOC T310 4-Core 10.1" HD (1280...
In stock with WootwareR1,849.00
R999.00
Save: R 850!
Samsung SM-X826 Galaxy Tab S10+ Mediatek Dimensity 9300+ 8-Core 1...
In stock with SupplierR19,485.00
Samsung SM-X526 Galaxy Tab S10 FE Exynos 1580 8-Core 10.9" 2K+ (2...
In stock with SupplierR12,299.00
Features 


Product Description
Additional Information
Reviews (0)



| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teclast |
| Series | T60 |
| Model | T60 |
| General | |
| Operating System | Android 14 |
| Body Material | CNC-Machined Aluminum |
| Finish | Sandblasted |
| Display | |
| Screen Size | 11.97-inch |
| Resolution | 1200 × 2000 |
| Panel Type | IPS |
| Screen-to-Body Ratio | 92% |
| Bezel Size | 6.5mm |
| Performance | |
| Processor | UNISOC T620 8-Core |
| GPU | Arm Mali-G57 MP1 750MHz |
| RAM | Max 20GB (8GB + 12GB Expansion) |
| Storage | 256GB |
| Expandable Storage | Up to 1TB via Micro SD |
| Camera | |
| Front Camera | 5MP |
| Rear Camera | 13MP Autofocus |
| Flash | Yes |
| Battery & Charging | |
| Battery Capacity | 8000mAh 3.8V Lithium |
| Charging Port | USB Type-C |
| Charging Technology | 18W USB-PD Rapid Charging |
| Battery Life | Up to 10 Hours |
| Audio | |
| Speakers | Built-in Quad-Box Speakers |
| Connectivity | |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz & 5GHz) |
| Bluetooth | 5.0 |
| SIM Support | Dual Nano SIM + Micro SD Slot |
| Sensors & Features | |
| GPS | GPS/GLONASS/BDS/GALILEO |
| Gravity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Light Sensor | Yes |
| Distance Sensor | Yes |
| Hall Sensor | Yes |
| DRM | Google Widevine L1 |
| Smart Wake Support | With Optional Folio Case |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (LxWxH) | 279mm x 174mm x 7.7mm |
| Weight | 558g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |





