Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | AC1200 |
| Model | AC5 (v3.0) |
| Hardware | |
| Standard & Protocol | IEEE802.3, IEEE802.3u |
| Interfaces | 1 x 10/100 Mbps WAN port |
| 3 x 10/100 Mbps LAN port | |
| Antenna | 4 x 5dBi External antenna |
| Button | 1 x WPS/Reset button |
| 1 x Wifi On/Off Button | |
| Power | AC Input:100-240V - 50/60Hz, 0.2A |
| DC Output:9V 1A | |
| Dimensions | 171 x 171 x 210mm (L x W x H) |
| LED Indicator | 1 x SYS, 1 x WiFi, 1 x WAN, 3 x LAN |
| Wireless | |
| Wireless Standard | IEEE 802.11ac/a/n @5GHz |
| IEEE 802.11b/g/n @2.4GHz | |
| Data Rate | 5GHz: 867Mbps |
| 2.4GHz: 300Mbps | |
| Frequency | Concurrent dual band 2.4 GHz & 5 GHz |
| Transmission Power | CE: |
| <20dBm(2.4G) | |
| <23dBm(5G) | |
| FCC: | |
| <30dBm | |
| Basic Features | SSID Broadcast: Enable/Disable |
| Beamforming | |
| MU-MIMO | |
| Wireless Security | WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA/WPA2 |
| Wireless Security: Enable/Disable | |
| WPS(WiFi Protected Set-up) fast encryption | |
| Software | |
| Internet Connection Type | PPPoE, Dynamic IP, Static IP |
| PPPoE(Russia), PPTP(Russia), L2TP(Russia) | |
| Operating Mode | Wireless Router Mode |
| Universal Repeater Mode | |
| WISP Mode | |
| AP Mode | |
| DHCP Server | DHCP Server |
| DHCP Client List | |
| DHCP Reservation | |
| Virtual Server | Port Forwarding |
| DMZ Host | |
| UPnP | |
| Security | Client Filter (support blacklist and whitelist) |
| Parental Control | |
| Remote Management | |
| Firewall | Forbid UDP flood attack |
| Forbid TCP flood attack | |
| Forbid flood attack | |
| Forbid WAN PING from internet | |
| DDNS | Support DDNS, No-ip, 3322.org, Oray.com, 88ip |
| VPN | PPTP |
| L2TP | |
| PPTP client | |
| L2TP client | |
| Special Features | PPPoE Username/Password Clone |
| Smart WiFi Schedule | |
| Smart Sleeping Mode | |
| Smart LED on/off | |
| Tenda WiFi App | |
| Others | Bandwidth Control |
| Guest Network | |
| IPTV | |
| MAC Address Clone | |
| System Log | |
| Backup & Restore configurations | |
| Online firmware upgrade | |
| Local firmware upgrade | |
| Others | |
| Temperature | Operating Temperature: 0℃ ~ 40℃ |
| Storage Temperature: -40℃ ~ 70℃ | |
| Humidity | Operating Humidity:10% ~ 90% RH non-condensing |
| Storage Humidity: 5% ~ 90%RH non-condensing | |
| Default Settings | Default Access: tendawifi.com or http://192.168.0.1 |
| Certification | CE/FCC/RoHS |
| EIRP Power (Max) | 2.400 – 2.4835 GHz: 19.85 dBm (EIRP) |
| 5.150 – 5.250 GHz: 22.96dBm (EIRP) | |
| Package Contents | AC1200 Smart Dual-Band WiFi Router |
| Power Adapter | |
| Quick Installation Guide | |
| Ethernet Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,699.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!









