Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-COOLING FROST X45 2g High Performance Non-Conductive Thermal P...
In stock with WootwareR119.00
R99.00
Save: R 20!
ARCTIC ACTCP00090A MX-7 4g Ultimate Performance Thermal Paste
In stock with WootwareR399.00
R249.00
Save: R 150!
ARCTIC ACTCP00002B MX-4 4g Premium Performance Thermal Paste
In stock with WootwareR299.00
R129.00
Save: R 170!
ARCTIC ACTCP00091A MX-7 8g Ultimate Performance Thermal Paste
In stock with WootwareR549.00
R399.00
Save: R 150!
Deepcool DC-SC790 2-IN-1 PWM + ARGB 6-Port HUB With Fan & Lightin...
In stock with WootwareR369.00
R329.00
Save: R 40!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermal Grizzly |
| Series | Minus Pad 8 Series |
| Model | Minus Pad 8 120 x 20 x 1.0mm 2-Pack (TG-MP8-120-20-10-2R) |
| Materials | Ceramic silicon formula complex |
| Nano aluminum oxide | |
| Thickness | 1.0mm |
| Dimensions | 120 x 20mm |
| Colour | Pink |
| Degree of hardness | Shore 00-60 |
| Electrically insulating | Yes( 8KV/mm ASTM D149) |
| Flammability | V-0 |
| Operating temperature | -100°C to +250°C |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









