Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Deepcool |
| Series | Hubs |
| Model | DC-SC790 |
| Product Dimension | 102×60×17 mm |
| Net Weight | 69g |
| Port Type | ARGB-3Pin & PWM-4 Pin |
| Fan Ports | 6 Ports x 4Pin PWM |
| Length of Fan Connector cable | 24AWG 500 mm |
| Fan Rated Voltage | 12V DC |
| Fan Rated Current | 2.0A (1Port) / Total 4.5A (6Ports) |
| RGB Ports | 6 Ports x 3Pin Addressable RGB |
| Length of ARGB Connector cable | 24 AWG 538mm (Asus, Asrock, MSI) + 50mm (Gigabyte) |
| RGB Rated Voltage | 5V DC |
| RGB Safety Current | 2.0A (1Port) / Total 4.5A (6Ports) |
| Power Connector | SATA Power |
| Power Safety Current | 4.5A Max |
| Mounting Method | Magnetic |
| Product Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Satisfied customer - Louis, 29 April 2025
Applied all features of the product using a GigaByte B550I Aorus Pro AX motherboard. Only issue I have is with GigaByte motherboards it appears that only one color can be applied at a time, so multi-colour effects like rainbows are not possible.
- Does the job - Junior, 15 July 2024
Works well like any fan controller. Never use the RGB aspect of it. Cable is slightly shorter than I'd like making routing a bit annoying, but that's probably due to where the headers are located on my motherboard
Category Bestsellers
ID-COOLING FROST X45 2g High Performance Non-Conductive Thermal P...
In stock with WootwareR119.00
R99.00
Save: R 20!
ARCTIC ACTCP00090A MX-7 4g Ultimate Performance Thermal Paste
In stock with WootwareR399.00
R249.00
Save: R 150!
ARCTIC ACTCP00002B MX-4 4g Premium Performance Thermal Paste
In stock with WootwareR299.00
R129.00
Save: R 170!
ARCTIC ACTCP00091A MX-7 8g Ultimate Performance Thermal Paste
In stock with WootwareR549.00
R399.00
Save: R 150!
Deepcool DC-SC790 2-IN-1 PWM + ARGB 6-Port HUB With Fan & Lightin...
In stock with WootwareR369.00
R329.00
Save: R 40!









