Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | JetRam |
| Model | JM5600ASE-48G |
| Memory Type | |
| Capacity | 48GB(1x48GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| SO-DIMM | |
| Multi-Channel Kit | Single-Channel |
| Tested Speed | 5600MHz |
| Tested Latency | CL46 |
| Tested Voltage | 1.1V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| Pin Count | 262-Pin |
| Warranty Information | |
| Warranty | 8 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works well - Pierre, 13 January 2025
The 48GB Crucial SO-DIMMs were out of stock so I got these instead. Since the timings are the same I figured these are populated with the same Micron RAM chips, and it turns out I was correct. I plugged them in and they worked. No issues.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kingston KCP556SS8-16 16GB(1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
In stock with WootwareR5,299.00
R4,699.00
Save: R 600!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,299.00
R7,699.00
Save: R 2,600!
Kingston KCP556SD8-32 ValueRAM 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V ...
In stock with WootwareR10,299.00
R7,799.00
Save: R 2,500!
ADATA AD5S560016G-S Premier 16GB (1x16GB) DDR5-5600 CL46 1.1V SO-...
In stock with WootwareR5,299.00
R4,299.00
Save: R 1,000!



