Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Transcend |
| Series | MTE260S |
| Model | TS1TMTE260S |
| Physical | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 1TB |
| Memory Components | 3D NAND flash |
| Interface | NVMe PCIe Gen5 x4 |
| Weight | 10g |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,000 MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 9,800 MB/s |
| 4KB Random Read Speed | Up to 1,600,000 IOPS |
| 4KB Random Write Speed | Up to 1,400,000 IOPS |
| TBW | 750 TBW |
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Features | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| DRAM Cache | |
| General | |
| Compliance | CE/UKCA/FCC/BSMI/KC/RCM |
| Dimensions | 80 mm x 22 mm x 3.77 mm |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 750TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



