Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
Lian Li G89.GA2L36RB.00 GA II Lite 360mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,699.00
Save: R 300!
ID-Cooling FX360 PRO White 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Lian Li G89.GHS2LCDS36CB.00 HydroShift II LCD-S 360 CL ARGB 360mm...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,999.00
Save: R 600!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!
ID-Cooling FX360 INF White 360mm ARGB Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
ID-Cooling SL360 Space Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,999.00
R1,849.00
Save: R 1,150!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TRYX |
| Series | CPU Coolers |
| Model | L-P360L-AM3M-G0W |
| Pump Solution | ASETEK Adela |
| Intel Compatibility | LGA1851 / 1700 / 1200 / 115X |
| AMD Compatibility | AM4 / AM5 |
| VRM Fan | No |
| Screen Rotation | Yes |
| TDP | 280W |
| Radiator Dimensions | 394 × 120 × 27 mm |
| Radiator Material | Aluminum |
| Tube Diameter | 12.5 mm |
| Tube Length | 450 mm |
| Pump Dimensions | 125 × 94 × 92 mm |
| Pump Speed | 800 – 3600 RPM ±10% |
| Fan Model | ROTA ARGB 120 |
| Fan Number | 3 |
| Fan Dimensions | 120 × 120 × 25 mm |
| Contact Connection | Yes |
| Blades Material | PC |
| Lighting | ARGB |
| Fan Speed | 500 – 1850 RPM ±10% |
| Air Flow | 66.09 CFM |
| Static Pressure | 1.8 mmAq |
| Fan Noise | 27.86 dBA |
| Fan Bearing | FDB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty On Cooler, 2 Year Warranty On Display |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









