Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Turtle Beach |
| Series | Atlas Series |
| Model | Atlas Air PC Black (TBS-5101-05) |
| Colour | Black |
| Connectivity | 2.4GHz Wireless Direct (PC, Xbox & PlayStation compatible modes) |
| Bluetooth 5.2 Connectivity | |
| 3.5mm 4-Pole Wired | |
| Headphones | |
| Speaker Drivers | Neodymium, 40mm with precision tuning |
| Frequency Response | 20 – 40,000 Hz |
| Noise Reduction | N/A |
| Impedance | N/A |
| Microphone | |
| Microphone Features | Mute function |
| Polar Pattern | Unidirectional, Removable, Gaming-Grade with AI Noise Reduction |
| Frequency Response | 100Hz – 16kHz |
| Noise Reduction | N/A |
| Connectivity | |
| Wireless Range | Up to 10 meters |
| Ports | N/A |
| Cable Lengths | 1.8m Audio cable, 1.8m Charging cable |
| Battery | |
| Battery Life | Up to 50 Hours |
| Charging Time | N/A |
| General | |
| Supported Platforms | PlayStation 5 Consoles (wired/wireless) |
| PlayStation 4 Consoles (wired/wireless) | |
| Xbox Series Consoles (wired) | |
| Xbox One Consoles (wired) | |
| Windows 10 & Later (wired/wireless) | |
| macOS (wired) | |
| Bluetooth-equipped mobile devices (wireless) | |
| Software | Turtle Beach Audio Hub with Waves 3D Audio |
| Box Contents | Turtle Beach Atlas Air Wireless Open Back Gaming Headset |
| USB-A Wireless Transmitter | |
| Removable Microphone & Windscreen | |
| 1.8m Charging Cable (USB-A to USB-C) | |
| 1.8m 3.5mm Audio Cable | |
| Carrying Pouch | |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
In stock with WootwareR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
In stock with WootwareR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!









