Customers Who Viewed This Product Purchased
ASUS TUF Gaming BE6500 WiFi 7 Dual-Band 2.5 Gigabit Ethernet AiMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R2,799.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF-BE3600 TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Dual-Band AiMesh Wireles...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
ASUS ZenWiFi BQ16 Wi-Fi 7 BE25000 Tri-Band Quad-Radio 10 Gigabit ...
In stock with SupplierR20,546.00
Ubiquiti UDM-PRO-MAX Dream Machine Pro Max Cloud Gateway 10 Gigab...
In stock with SupplierR12,665.00
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ubiquiti |
| Series | UniFi Gateway Series |
| Model | Unifi Gateway Fiber (UXG-FIBER) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x 10 Gigabit SFP WAN Port |
| 1x 10 Gigabit SFP LAN Port | |
| 1x 10 Gigabit Ethernet RJ-45 WAN Port | |
| 3x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Ports | |
| 1x 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN PoE Port | |
| Max. WAN Port Count | 6x total WAN Ports (Default 2) |
| IDS/IPS Throughput | 5 Gbps bidirectional |
| Management | Ethernet |
| Bluetooth | |
| Hardware | |
| Processor | Quad-core ARM Cortex-A73 at 2.2 GHz |
| System Memory | 2GB LPDDR4 |
| PoE Budget | 30W |
| Voltage Range PoE Mode | 50—57V |
| LEDs | Ethernet, SFP, System status LEDs |
| Buttons | 1x Factory reset button |
| ESD/EMP Protection | Air: ± 8kV, contact: ± 4kV |
| General | |
| Dimensions | 212.8 x 127.6 x 30mm (W x D x H) |
| Weight | 0.605kg |
| Power Supply | 54V DC/1.1A Adapter |
| Security Features | Stateful Firewall |
| Application-Aware Layer 7 Firewall | |
| DPI & Traffic Identification | |
| Zone-Based Firewall Advanced Filtering (Regions, Domains, Apps) | |
| Content Filtering | |
| Intrusion Prevention (IPS/IDS) | |
| Ad Blocking | |
| 55,000 IDS/IPS Signatures with CyberSecure Subscription | |
| WAN Features | License-Free SD-WAN |
| Multi-WAN Load Balancing | |
| Site-to-Site VPN (Site Magic, Ipsec, OpenVPN) | |
| VPN Features | Teleport Zero-Configuration VPN Server |
| WireGuard Server | |
| OpenVPN Server | |
| L2TP Server | |
| OpenVPN Client | |
| WireGuard Client | |
| Networking Features | Dynamic Routing with OSPF |
| Advanced QoS | |
| Multicast DNS (mDNS) | |
| Advanced NAT (SNAT / DNAT / Masquerade / NAT Pooling / 1-to-1 NAT) | |
| Integrated RADIUS Server | |
| RADIUS over TLS (RadSec) | |
| Additional Internet Failover with UniFi LTE Backup | |
| Internet Quality and Outage Reporting | |
| 4K MAC Address Table Size | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









