Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Ugreen |
| Series | PowerRoam |
| Model | 25381-GS1200 |
| Wattage | 1024Wh |
| Battery Type | LiFeP04 |
| Cycle Life (80%) | 3000 Cycles |
| Wi-Fi/Bluetooth/App Support | Yes |
| Input Ports | 1x 1200W AC Port |
| 1x 400W Solar Charging Port | |
| 1x Car Charging Port 12/24V 8A Max | |
| Output Ports | 2x AC Outlet 1200W |
| 2x 100W USB Type-C | |
| 2x 22.5W USB Type-A | |
| 1x Car Charger | |
| 2x DC5521 | |
| Power Source | AC Powered (1.5 hours) |
| Solar Powered (4 hours) | |
| Car Powered (12 / 6 hours) | |
| Display | 4.7 inch LCD |
| Item Weight | 11520g |
| Product Dimensions | 34cm x 22cm x 26.9cm |
| Functions | Quiet Mode |
| Energy-Saving Mode | |
| Child Safety Lock | |
| Battery Preservation Mode | |
| Estimated Runtimes | |
| Home Sound System (95W) | 8.6 hrs |
| 55″ LED TV (140W) | 5.9 hrs |
| Slow Cooker (250W) | 3.3 hrs |
| Desktop PC (300W) | 2.7 hrs |
| Double-Door Fridge (780W) | 1.1 hrs |
| Microwave (800W) | 1 hrs |
| Electric Drill (850W) | 1 hrs |
| Washing Machine (800W) | 1 hrs |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









